elastan co to

Elastan – materiał elastyczny

Elastan jest składnikiem wielu ubrań i dodatków, takich jak legginsy, spodnie dresowe, stroje kąpielowe, skarpety, rajstopy czy bielizna. Jest wytrzymały, elastyczny i zdolny do zachowania kształtu. To czyni go idealnym materiałem do odzieży sportowej i ubrań, które muszą dobrze przylegać do ciała. Jednakże, niektórzy konsumenci nie są przekonani co do zakupu produktów z elastanem ze względu na jego syntetyczne pochodzenie. Czy ubrania z domieszką elastanu to samo zło, czy może ten produkt wcale nie jest taki straszy jak go malują niektórzy. Dowiedz się więcej o elastanie.

Elastan – co to jest?

Elastan należy do grupy materiałów syntetycznych, a dokładniej do włókien poliuretanowych, które powstają z kauczuku zawierającego 85% poliuretanu. Jest to poliuretanowa włóknina, która jest dodawana do innych materiałów, takich jak bawełna, aby poprawić ich elastyczność i wytrzymałość.

Oprócz elastanu, wśród nich znajdują się także lycra oraz mniej znany dorlastan. W przeciwieństwie do naturalnych włókien, syntetyczne powstają z surowców, które nie występują w przyrodzie. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe i zwykle nie gniotą się. Elastan został stworzony w latach 50. XX wieku i pierwotnie miał służyć jako guma w przemyśle wojskowym. Jednak wkrótce zauważono jego szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym.

Czy elastan to plastik?

Elastan to syntetyczne włókno poliuretanowe, które powstaje w wyniku przemysłowej produkcji z różnych składników chemicznych. Jest on sztucznym materiałem, ale nie jest to plastik w dosłownym tego słowa znaczeniu. Elastan zawiera pewne ilości plastiku w swoim składzie, ale nie można powiedzieć, że jest to czysty plastik. Z racji swojego chemicznego pochodzenia, elastan jest bardziej elastyczny i wytrzymały niż naturalne włókna.

Czy spandex i elastan to to samo?

Spandex jest jednym z nazw handlowych elastanu, który jest produkowany i dystrybuowany przez wiele firm na całym świecie. To elastyczne włókno syntetyczne zostało wynalezione w 1958 roku przez Josepha Shiversa w laboratoriach firmy DuPont. Spandex jest bardzo popularnym materiałem w przemyśle tekstylnym ze względu na swoje właściwości elastyczne i wytrzymałość. Używa się go w produkcji odzieży, bielizny, kostiumów kąpielowych, a także w wyposażeniu sportowym i medycznym.

ubrania sportowe zawierają dodatek elastanu

Czy lycra i elastan to to samo?

Elastan i lycra to ten sam materiał syntetyczny. Podobnie jak spandex. Lycra to nazwa handlowa, zastrzeżona przez firmę Invista (wcześniej znana jako DuPont), która wprowadziła ten materiał na rynek w latach 60. Nazwa „Lycra” stała się popularna w odniesieniu do tkanin elastycznych i odporowych na rozciąganie, ale w rzeczywistości to jest tylko jedna z wielu nazw, które są używane do opisania tego materiału.

Elastan jest więc bardziej ogólną nazwą tego materiału powszechnie używaną w Europie. W Stanach Zjednoczonych z kolei popularniejszą nazwą jest spandex.

W skrócie, lycra, elastan i spandex to nazwy dla tej samej rodziny syntetycznych włókien elastycznych, które wykorzystuje się w produkcji odzieży, bielizny, strojów kąpielowych, sportowych itp.

Czy elastan to materiał czy dodatek?

Elastan nie występuje samodzielnie, ale używa się go jako dodatku do tkanin, aby poprawić ich elastyczność i wytrzymałość. Najczęściej spandex łączy się z naturalnymi tkaninami, takimi jak bawełna, jedwab, len, ale także z nowoczesnymi tkaninami sztucznymi, takimi jak mikromodal czy poliester. Dzięki połączeniu z innymi tkaninami elastan tworzy tkaniny elastyczne, które są bardzo wygodne w noszeniu i pozwalają na swobodę ruchu, jednocześnie zachowując trwałość i kształt.

Zalety elastanu

Dodatek elastanu do tkanin ma wiele zalet. Oprócz poprawy elastyczności i wytrzymałości, pozwala on również na zmniejszenie wagi materiału. Dodatkowo elastan pozwala na zachowanie pierwotnego kształtu ubrania, ponieważ dzięki swojej właściwości rozciągliwości i rozprężności, tkanina z elastanem powraca do pierwotnego kształtu po rozciągnięciu. Właściwości te sprawiają, że materiały z domieszką elastanu są bardzo wygodne w noszeniu i zapewniają swobodę ruchu. Dodatek elastanu pozwala również na uzyskanie tkanin o miękkim i przyjemnym w dotyku odczuciu, co jest dodatkową zaletą dla ubrań.

Czy elastan się kurczy?

W odróżnieniu od niektórych naturalnych tkanin, elastan zachowuje swoje wymiary i nie kurczy się podczas prania. Jednakże, należy pamiętać, że spandex może tracić elastyczność, gdy podda się go wysokim temperaturom, takim jak te występujące podczas prania w gorącej wodzie czy suszenia w suszarce. Aby przedłużyć żywotność i zachować elastyczność materiału, zaleca się prać i suszyć odzież z domieszką elastanu w niższych temperaturach lub korzystać z programów do delikatnych tkanin.

Czy elastan oddycha?

Niestety, wśród wszystkich zalet elastanu przepuszczalność powietrza nie jest jedną z nich. Zatem odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie, elastan nie oddycha. Za to jest to materiał o niskiej chłonności wilgoci. Co oznacza, że szybko schnie, ale nie przepuszcza powietrza, co może wpłynąć na komfort termiczny ubrania. Dlatego spandex często łączy się z innymi tkaninami, takimi jak bawełna, wełna lub wiskoza, które posiadają właściwości oddychające, aby zwiększyć komfort noszenia ubrania. W takim przypadku elastan stanowi jedynie domieszkę i nie jest głównym składnikiem tkaniny.

Elastan w ubraniach

Główną cechą elastanu jest jego niezwykła elastyczność. Dodatek elastanu do tkaniny pozwala na znaczne rozciąganie i powrót do pierwotnego kształtu bez utraty elastyczności. Dzięki temu ubrania z elastanem są wygodne do noszenia, dostosowują się do ciała i zapewniają swobodę ruchu.

To materiał, który sprawdza się w ubraniach przylegających do ciała, takich jak legginsy, spodnie dresowe, sukienki bodycon czy bielizna. Dzięki swojej elastyczności pomaga w uzyskaniu idealnego dopasowania do sylwetki, podkreślając atuty ciała.

Ubrania z elastanem zachowują swój kształt i wygląd przez dłuższy czas. Dzięki właściwościom elastycznym materiał nie gniecie się ani nie marszczy tak łatwo, co sprawia, że ubrania wyglądają zawsze schludnie.


Sportowe legginsy, stroje kąpielowe oraz odzież do jogi są często projektowane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort, swobodę ruchu i odpowiednią elastyczność. Elastan odgrywa istotną rolę w tym procesie, zapewniając wiele korzyści, które przyczyniają się do poprawy doświadczenia podczas aktywności fizycznej. Dodatkową zaletą jest zdolność do szybkiego schnięcia, co jest szczególnie przydatne w odzieży do jogi czy strojach kąpielowych, które są narażone na wilgoć.

Pranie ubrań z domieszką elastanu

Pranie ubrań z elastanem powinno odbywać się z uwzględnieniem kilku zasad, aby zachować ich jakość i właściwości przez jak najdłuższy czas. Przede wszystkim zawsze należy dokładnie sprawdzić metki z instrukcjami prania znajdujące się na ubraniach. Jeśli chcesz, żeby Twoje ubrania zachowały swój wygląd, zawsze przestrzegaj instrukcji czyszczenia na metce.

jak prać elastan

Ubrania z elastanem zwykle najlepiej prać w niskiej temperaturze – do 30 stopni Celsjusza. Nie powinno się ich prać w gorącej wodzie, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia włókien i utraty elastyczności. Zaleca się pranie ręczne lub stosowanie delikatnych programów prania w pralce, które nie uszkodzą delikatnych włókien elastanu.

Wybierz delikatny cykl prania, aby uniknąć zbyt silnego tarcia i naciągania ubrań. Unikaj również stosowania programów prania, które powodują intensywne wirowanie. Używaj łagodnych detergentów przeznaczonych do ubrań delikatnych lub tkanin elastycznych. Unikaj detergentów zawierających wybielacze lub substancje silnie alkaliczne.

Staraj się unikać prania ubrań z elastanu razem z ubraniami z grubymi surowcami, które mogą powodować tarcie i uszkodzenia.

Suszenie elastanu

Ubrania z elastanem należy suszyć w sposób naturalny, unikając suszenia w suszarce bębnowej, gdyż wysoka temperatura może uszkodzić ich włókna. Ubrania z elastanem najlepiej suszyć na wieszaku lub na płasko, aby zachować ich kształt i elastyczność.

Czy elastan można prasować?

Jednym z zalet elastanu jest to, że zazwyczaj nie wymaga on prasowania. Elastan ma naturalną zdolność do powrotu do swojego pierwotnego kształtu po rozciągnięciu lub skręceniu. Dzięki temu ubrania wykonane z elastanu są mniej podatne na zagniecenia i marszczenie niż ubrania z innych materiałów, takich jak bawełna czy len.

Często zdarza się jednak, że ubranie zawiera domieszkę elastanu. Stąd właśnie rodzi się pytanie – czy elastan można prasować. Takie tekstylia wykonane z różnych włókien mogą się gnieść, dlatego prasowanie bywa konieczne. Dlatego pamiętaj, że ubrania z domieszką elastanu są wrażliwe na wysoką temperaturę, dlatego ważne jest, aby nie używać gorącego żelazka.

Zaleca się umieszczenie dodatkowej warstwy tkaniny (np. białej ściereczki bawełnianej lub materiału syntetycznego) pomiędzy żelazkiem a ubraniem z elastanem. To zapobiega bezpośredniemu kontakcie żelazka z włóknami elastanowymi, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia.

Ponadto unikaj zbyt mocnego naciskania żelazka na materiał z elastanem. Delikatne ruchy i lekkie naciskanie wystarczą do wygładzenia ubrań. W przypadku np. jeansów czy spodni z elastanem, lepiej jest prasować je „na lewą stronę”. To pomaga uniknąć uszkodzenia elastanowych włókien na widocznej stronie materiału. Ale przede wszystkim pamiętaj, że elastan ma naturalną zdolność do powrotu do swojego pierwotnego kształtu, więc nie musisz prasować go zbyt długo. Wystarczy, że delikatnie wygładzisz tkaninę.