gąbka tapicerska pianka

Gąbka tapicerska

Świat tapicerski to nie tylko piękne i kolorowe tkaniny obiciowe czy trwałe i wodoodporne tkaniny zewnętrze. To także niezastąpiona w wielu działaniach gąbka tapicerska. Wprawdzie nie widać jej zazwyczaj na pierwszy rzut oka, to jednak trudno byłoby bez niej wyobrazić sobie przemysł meblowy. Na czym polega sekret pianki tapicerskiej? Jakie są najczęstsze zastosowania gąbki? Jak wybrać odpowiednią piankę do własnych potrzeb? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Co to jest gąbka tapicerska?

Na początek musimy wyjaśnić, czym w ogóle jest gąbka tapicerska. Filozofii tu nie ma żadnej – pianka tapicerska to miękka i elastyczna gąbka, która najczęściej powstaje z poliuretanu. Taka pianka meblowa może i nie jest zbyt atrakcyjna wizualnie, ale kryje w sobie fantastyczne parametry techniczne. Dzięki nim właśnie pianki tapicerskie są nieocenione w branży meblowej, ale i nie tylko. Gwarantujemy, że każdy z nas ma styczność z gąbką na co dzień. Znajduje się ona bowiem w wypełnieniach kanapy i fotela, w siedziskach krzeseł oraz w materacach w łóżku. Gąbki tapicerskie stanowią więc najlepsze i najtrwalsze wypełnienie i wsparcie wszędzie tam, gdzie miękkość, sprężystość i jednocześnie wytrzymałość są niezbędne.

Jak powstaje pianka tapicerska?

Najczęściej spotykane na rynku tapicerskim pianki to te powstałe z poliuretanu. Sam proces produkcji rozpoczyna się od zmieszania dwóch podstawowych składników – poliolu i izocyjanianiu. W trakcie zachodzącego procesu chemicznego podczas mieszania obu substancji dochodzi do silnego spienienia, które w następnym kroku staje się elastyczną pianką. Potem musi ona przejść jeszcze etap formowania, schładzania, cięcia, a na koniec skrupulatnej kontroli jakości. W procesie produkcji pianki można uzyskać różne rodzaje gąbki różniące się między sobą przede wszystkim gęstością i twardością, a tym samym przeznaczeniem.

Rodzaje gąbki tapicerskiej

Pianek tapicerskich na rynku jest bardzo dużo. Różnią się między sobą głównie gęstością warunkującą jednocześnie twardość, a także trwałością i przeznaczeniem. Przyjrzyjmy się zatem różnym rodzajom pianki – tym bardziej znanym i mniej.

  • Pianka T14 – poliuretanowa gąbka, która powstaje metodą swobodnego spieniania bez wykorzystania chlorofluorowęglowodorów i lotnych rozpuszczalników organicznych. Jest to pianka wyjątkowo elastyczna, ale też wystarczająco trwała. Świetnie sprawdza się do szycia poduszek ogrodowych oraz tapicerowania oparć w meblach.
  • Pianka T18 – jedna z bardziej powszechnych pianek tapicerskich o niskiej gęstości, a tym samym małej twardości i niewielkiej sprężystości. Taka gąbka tapicerska znajduje zastosowanie na ogół w wypełnieniach poduszek ogrodowych oraz w wygłuszaniu pomieszczeń i drzwi. Sprawdza się także w pracach naprawczych i renowacyjnych.
  • Pianka T21 – te gąbki tapicerskie wyróżniają się niską gęstością i twardością oraz niewielką sprężystością. Stosowane głównie w renowacjach, pracach naprawczych, oparciach mebli, legowiskach dla zwierząt oraz wygłuszaniach.
  • Pianka T25 – gąbka o znacznie wyższym niż wcześniej wymienione stopniu gęstości, twardości i sprężystości. Może posłużyć do renowacji siedzisk i wypełnień w meblach.
  • Pianka T30 – bez wątpienia niekwestionowana królowa wśród pianek tapicerskich. Najbardziej uniwersalna i najczęściej spotykana gąbka tapicerska to właśnie T30. Posiada idealnie wyważoną gęstość, twardość i sprężystość, a do tego wytrzymałość i miękkość. Używana głównie do produkcji materaców, siedzisk, foteli i kanap, ale także mocnych legowisk dla zwierząt i solidnego wygłuszania pomieszczeń.
  • Pianka T35 – ten rodzaj pianki jest twardszy niż pianka T30, przez to też mniej elastyczny, ale i bardziej odporny. Świetnie sprawdza się tam, gdzie potrzeba solidnego wsparcia i mocnej pianki.
  • Pianka HR wysokoelastyczna – specyficzny rodzaj pianki bardzo elastycznej i sprężystej o doskonałym parametrze oddychalności. Używana na ogół w meblach ekskluzywnych.
  • Pianka RF trudnopalna – mocna i wytrzymała pianka, która wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo jest szczególnie ważne. Pianka ta posiada atest trudnopalności FIRA, dlatego może być stosowana w lokalach użytku publicznego.

Gąbki tapicerskie – jakie cechy są kluczowe

Pianki tapicerskie klasyfikuje się według ich właściwości. Kilka cech pianek jest szczególnie istotnych i mają one wpływ na przeznaczenie pianki. Do takich cech należą przede wszystkim gęstość, twardość i grubość gąbki. Przeanalizujemy pokrótce najważniejsze cechy pianek.

gąbka tapicerska gęstość

Co oznacza gęstość pianki?

Najważniejszym parametrem przy piankach jest gęstość. Cecha ta jest ściśle powiązana z twardością pianki. Oznacza to, że wraz ze zwiększoną gęstością rośnie także twardość gąbki. Gęstość pianki tapicerskiej określa to, ile pianki użyto na metr sześcienny powierzchni. Stosunkowo niska gęstość jest w piance T18, która jest przez to mniej twarda, ale także bardziej elastyczna i miękka. Z kolei pianka T30 posiada wyższą gęstość i twardość, a tym samym większą odporność. Gęstość i twardość pianki tapicerskiej najbardziej rzutują na ich późniejsze przeznaczenie.

Grubość pianki

Ważna jest także grubość gąbki tapicerskiej. Na ogół pianki występują w grubościach od 0,5 cm do 12 cm. Jednak tak cienkie pianki jak 0,5 cm są raczej rzadko wybierane. Najpopularniejsze grubości pianek to przedział od 2 do 10 cm. Ważne, by grubość pianki dobierać pod konkretne zadanie. I tak na przykład pianka na siedzisko i fotel powinna mieć minimum od 3 do 10 cm. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji i jeśli wolimy grubsze siedzisko, to możemy wybrać nieco grubszą piankę, jednak nie ma co przesadzać.

Na co wpływa elastyczność pianki?

Przy analizowaniu cech pianek istotna jest także ich elastyczność. Odnosi się ona do zdolności pianki do odkształcania się pod wpływem nacisku oraz powrotu do pierwotnego kształtu po zakończeniu nacisku. Elastyczność pianki tapicerskiej zatem mocno wpływa na trwałość mebli tapicerowanych, a także na wygodę ich użytkowania. Im większa elastyczność gąbki tapicerskiej, tym lepiej dopasowuje się ona do ruchów ciała. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy materacach do spania czy też krzesłach, na których spędzamy dziennie wiele godzin.

Warto jednak podkreślić, że nie zawsze wysoka elastyczność jest pożądana. Przesadnie miękkie i elastyczne meble nie dadzą odpowiedniego oparcia, a tym samym nie będą ani wygodne, ani trwałe. Nie należy zatem patrzeć wyłącznie na elastyczność pianki – koniecznie trzeba też przeanalizować jej gęstość, twardość i grubość.

Gąbka tapicerska – pozostałe właściwości pianki

Wymienione cechy – gęstość, twardość, grubość i elastyczność – są niezwykle ważne. Ale nie można zapomnieć także o innych zaletach pianki, które czynią ją tak wyjątkową. Dobrej jakości pianki nie chłoną wilgoci, kurzu, a zatem nie pozwalają bakteriom zrobić sobie siedliska w naszych meblach. Oddychalność pianki jest istotna również dlatego, że ma ona na ogół bliski kontakt z naszym ciałem. Pianka tapicerska nie powinna więc podrażniać skóry. Warto więc sprawdzić, czy wybrana przez nas pianka posiada atest higieniczny.

Co ciekawe, gąbka tapicerska choć miękka i elastyczna, jest także bardzo wytrzymała i odporna. Pozornie krucha i delikatna pianka potrafi mocno zaskoczyć swoją trwałością. Jednocześnie gąbka tapicerska pozostaje łatwa w obróbce, przez co samemu można ją przeciąć w domowych warunkach.

Ponadto gąbki tapicerskie dobrze radzą sobie z niskimi i wysokimi temperaturami. Oznacza to, że nie niszczeją i nie pękają pod wpływem zmian temperatury. Inną ważną cechą pianki jest jej zdolność tłumienia dźwięków. Dzięki temu odpowiednio użyta pianka może posłużyć jako skuteczne wygłuszenie pomieszczenia i samochodu.

Gąbka tapicerska – zastosowania

O tym, do czego może posłużyć gąbka tapicerska, można byłoby napisać całkiem grubą książkę. Nie sposób wymienić wszystkich możliwych zastosowań pianki, ale postaramy się pokazać, jak bardzo wszechstronny jest to produkt. Bez pianki tapicerskiej trudno wyobrazić sobie tapicerstwo, ale i wiele innych prac. O wielu przeróżnych wcieleniach pianki często nawet nie mamy pojęcia, bo kryje się ona pod innymi tkaninami. Dopiero gdy pianki by zabrakło, wszyscy przekonalibyśmy się, że naprawdę jest ona niezastąpiona w codziennym życiu.

Pianka tapicerska do mebli

Bez dwóch zdań najczęstszym wykorzystaniem pianki tapicerskiej jest branża meblowa. Tu piankę spotkać można w wypełnieniach kanap, foteli, krzeseł i siedzisk. Bez odpowiednio dobranej gąbki meble byłyby sztywne, twarde i niewygodne. Ale gąbka tapicerska nie tylko zapewnia komfort i miękkość mebli, ale także chroni całą konstrukcję mebla przed zniszczeniem.

Pianki tapicerskie znajdziemy także w mniejszych elementach meblowych, takich jak wezgłowia, zagłówki czy boczki meblowe. Wówczas rolą pianki jest nie tylko nadanie miękkości, a przez to podniesienie komfortu użytkowania, ale również poprawa estetyki. Oryginalne i ładnie wykończone zagłówki mogą znacząco odmienić wystrój wnętrza. A wszystko za sprawą niewidocznej gąbki tapicerskiej.

Gąbka tapicerska na materace

Pianki tapicerskie są niezastąpione przy produkcji materaców do łóżek. Dobrze dobrany materac to gwarancja zdrowego snu, zabezpieczenia kręgosłupa, jak również ochrony całej konstrukcji łóżka. W przypadku materaców szczególnie ważne jest wybranie właściwej grubości i twardości pianki. Taki materac z pianki musi być wprawdzie wygodny i miękki, ale też nieprzesadnie elastyczny. Kręgosłup nie lubi bowiem zbyt miękkich materaców. Warto także pamiętać, że materac z pianki o niskiej twardości nie będzie wystarczająco chronił stelażu, co przełoży się na szybsze zniszczenie mebla i konieczność jego wymiany.

Pianki na poduszki i panele tapicerowane

Gąbka tapicerska świetnie sprawdza się również jako wypełnienie poduszek. Mogą to być poduszki dekoracyjne, jak i poduchy siedziska. W poduszkach dekoracyjnych często stosuje się pociętą piankę, natomiast w poduchach spotkamy raczej całą gąbkę. Z pomocą pianki można też stworzyć piękne i szalenie modne w ostatnich latach panele ścienne tapicerowane. Takie panele można zrobić samodzielnie – wystarczy do tego ulubiona tkanina obiciowa (np. miękki welur lub tkanina plaster miodu), pianka i sklejka. Nawet mała konstrukcja z paneli potrafi diametralnie odmienić wystrój wnętrza.

Wygłuszenie pomieszczeń z pianki

Właściwości akustyczne i izolacyjne gąbki tapicerskiej sprawiają, że można ją wykorzystać do wygłuszenia pomieszczeń. Jeśli bardzo zależy nam na wyciszeniu pokoju, możemy pianką obić ściany. Dość często praktykowanym zjawiskiem jest obijanie pianką drzwi wejściowych do domu. Dzięki temu w lokalu jest ciszej i nie dociera do środka za wiele hałasów z korytarza klatki schodowej. Pianka obiciowa na drzwiach ociepla nieco pomieszczenie i pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Gąbkę tapicerską można zastosować również jako wygłuszenie części w busach. Odgrodzenie części transportowej od kabiny kierowcy pozwala na większy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Ochronna pianka do mieszkania

Gąbka tapicerska może być także bardzo przydatna w domu z małymi dziećmi. Z miękkiej i cienkiej pianki bowiem można przygotować zabezpieczenia ostrych krawędzi mebli. Pozwoli to ochronić maluchy. Pianka może czasem sprawdzić się również przy zwierzętach w domu. Wtedy też możemy ochronić newralgiczne części mebli, w tym osłonić brzegi kanapy przed kocimi pazurami.

Pianki tapicerskie mogą być również nieocenione przy przeprowadzkach i wyjazdach. Z ich pomocą można bowiem zabezpieczyć cenne przedmioty i meble w transporcie. W związku z tym pianki tapicerskie bywają używane w przesyłkach – zamiennie chociażby z folią bąbelkową.

Pianka tapicerska do legowiska dla psa i kota

Każdy opiekun psa lub kota doskonale zdaje sobie sprawę, że czworonożni pupile potrzebują swojego miejsca do wypoczynku. Do wyboru mamy mnóstwo różnych legowisk dla zwierzaków, w większości jednak znajduje się właśnie pianka tapicerska. To właśnie tak liczne właściwości pianki sprawiają, że tak doskonale sprawdza się jako wypełnienie w legowisku. Zwiększa komfort snu zwierzaka, a także podnosi wytrzymałość posłania. Jednocześnie gąbka jest bezpieczna dla zwierząt. W przypadku, gdy nasz pupil rozpruje legowisko, nie trzeba od razu kupować nowego – można uzupełnić środek pianką i wszystko zaszyć.

Gąbka tapicerska w opakowaniach ochronnych

Wspomnieliśmy już, że pianki używa się często podczas przesyłania i transportowania cennych przedmiotów. Warto też podkreślić, że sama pianka tapicerska trafia do opakowań ochronnych – zwłaszcza ze sprzętem elektronicznym. Gąbka bowiem świetnie izoluje od wstrząsów i wilgoci.

Pianka tapicerska w przemyśle sportowym

Odpowiednio dobrana pianka może sprawdzić się też jako ochrona przed uderzeniami, stłuczeniami i urazami. Piankę tapicerską zatem znaleźć można w niektórych ochraniaczach i kaskach sportowych. Również miłośnicy jogi i pilatesu korzystają z zalet pianki, którą znajdziemy w matach do jogi.

Gąbka tapicerska w przemyśle medycznym

Zdarza się, że pianka meblowa może znaleźć zastosowanie w sprzęcie medycznym, takim jak poduszki ortopedyczne i elementy poprawiające komfort pacjentów, zwłaszcza tych o ograniczonej mobilności. Nie jest to główne i częste wykorzystanie pianki, ale pokazuje jednocześnie, jak bardzo wszechstronny jest to produkt.

pianka tapicerska

Jak dobrać gąbkę tapicerską?

Wiemy już, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pianek. Wiemy też, że lista możliwych zastosowań pianki jest bardzo długa. Jak więc znaleźć odpowiednią gąbkę dla siebie? Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, do czego pianka meblowa jest nam potrzebna. Na ogół inną piankę należy wybrać na siedzisko, inną do wygłuszenia pomieszczenia, a jeszcze inną do obicia mebli. Fundamentalnym kryterium przy doborze pianki zawsze jest jej gęstość i twardość.

Jaka gąbka do renowacji mebli

Samodzielnie zazwyczaj nie tapicerujemy mebli wypoczynkowych – o ile nie jesteśmy zawodowymi tapicerami. Ale za to sami możemy już wziąć się za renowację kanapy, którą trochę uszkodził upływający czas lub np. drapiący meble kot. Do takiego zadania najlepiej wybrać piankę meblową T30, która jest zarówno wytrzymała, jak i zadowalająco wygodna.

Jaka pianka na siedzisko

Znacznie częściej niż tapicerowanie mebli przyjdzie nam odnawiać siedzisko, puf lub podnóżek. Dużo łatwiej zrobić to samemu, chociażby ze względu na mniejsze rozmiary. Na takie siedziska najlepiej wybrać piankę T30 – zwłaszcza jeśli często korzystamy z takiego mebla. Natomiast jeśli puf czy siedzisko służą głównie ozdobie, to możemy wybrać nieco mniej gęstą i twardą piankę (np. pianka meblowa T18). Pamiętajmy tylko, że taka pianka nie będzie tak dobrze radziła sobie z naciskiem ciała. Preferowana grubość pianki na siedzisko to 5-10 cm.

Jaka gąbka tapicerska na materac

Zdrowy i nieprzerwany sen to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni materac do łóżka. Choć bywa kuszące wybranie mięciutkiej pianki na materac, to z całą pewnością takiego wyboru nie zaleciłby ani ortopeda, ani fizjoterapeuta. Materac nie może bowiem być za miękki – wręcz przeciwnie – musi dawać wystarczające oparcie dla kręgosłupa. Nieco cieńsze i lżejsze gąbki tapicerskie typu T25 sprawdzą się na ogół tylko w materacach dla dzieci. U dorosłych zaś potrzebna jest bardziej solidna podpora – T30 lub T35. Osoby o problemach ortopedycznych powinny wybrać materac po konsultacji ze specjalistą.

Jaka pianka na zagłówek i wezgłowie

Zagłówki, wezgłowia i podłokietniki to elementy tapicerki meblowej, które są znacznie mniej narażone na mocne obciążenia. Daje to więc szerszy możliwy wybór pianki. Możemy zatem postawić zarówno na miękką i bardziej elastyczną piankę T18, jak i na bardziej solidną piankę T30. Zależy to głównie od tego, jakie wsparcia i oparcia potrzebujemy.

Jaka grubość pianki na krzesło lub fotel

Na różnego rodzaju krzesła czy fotele – również fotele samochodowe – najczęściej używana jest gąbka T30. Ponownie wynika to z wszechstronnych właściwości tej pianki. Można wybrać nieco mniej gęstą piankę na krzesło, ale pod warunkiem, że mebel ten nie jest mocno eksploatowany. Fotel samochodowy raczej wymaga porządnego wsparcia w postaci mocnej i twardej pianki. W obu przypadkach zalecamy piankę o grubości minimum 7 cm.

Królowa wśród pianek – gąbka tapicerska T30

Jak można zauważyć rodzajów pianki tapicerskiej jest naprawdę sporo. Widać jednak, że zdecydowanie najpopularniejsza, najbardziej wszechstronna i przez to też najbardziej lubiana jest jedna z nich. Gwiazdą tapicerstwa (i nie tylko) jest pianka T30. Ma ona idealnie wyważone parametry – łączy bowiem w sobie stosunkowo wysoką gęstość, twardość i sprężystość. Jednocześnie pozostaje miękka, wygodna i elastyczna. Nie wpływa to w żaden sposób na trwałość, ponieważ gąbka tapicerska T30 jest bardzo wytrzymała i odporna na codzienne użytkowanie. Ponadto posiada świetną odporność na niskie i wysokie temperatury oraz na wilgoć. Bardzo skutecznie odprowadza wilgoć i nie pozwala na gromadzenie się jej. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu znacząco wydłuża się żywotność mebli z pianką, a do tego nie zagrożone jest nasze zdrowie i komfort.
Jeśli szukamy pianki, która posłuży nam w kilku różnych zadaniach, to z pewnością strzałem w dziesiątkę będzie właśnie gąbka tapicerska T30.