Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie często wykorzystywanych tkanin zaraz obok bawełny, wiskozy i poliestru jest bez wątpienia welur. Materiał ten kiedyś niepodzielnie królował na salonach, z czasem zyskując coraz więcej fanów. Nic jednak nie trwa wiecznie i w pewnym momencie nastąpił odwrót od weluru. Ale jak wiemy, historia zatacza koło. Moda lubi wracać i tak właśnie stało się z welurem. Dziś welur to bardzo lubiana tkanina obiciowa, jak również materiał na ubrania. W tym wpisie przedstawiam wszystko, co warto wiedzieć o tej wyjątkowej tkaninie.
Co to jest welur?
Welur to dobrze znana i łatwa do rozpoznania tkanina bardzo podoba do aksamitu i welwetu. Często też nazwy te używane są zamiennie, jest to jednak błąd. Każdy z tych materiałów różni się bowiem od siebie i z pewnością nie są takie same. Materiał welurowy od wieków wykorzystywano przede wszystkim na królewskim dworze. Eleganckie i wytworne szaty króla powstawały właśnie z weluru i przez długi czas welur zarezerwowany był wyłącznie dla elit. Z czasem tkanina ta zaczęła poszerzać grono odbiorców aż stała się jedną z najczęściej spotykanych w domach. Przyczyniła się do tego wszechstronność weluru, ponieważ można nim nie tylko tapicerować meble czy szyć dekoracyjne poduszki, ale także świetnie prezentuje się chociażby na ubraniach.
Jak już wspomniałam welur, zaraz obok bawełny, wiskozy oraz poliestru, jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w przemyśle odzieżowym. Na półkach sklepowych, coraz częściej pojawiają się koszule, sukienki, spodnie, a nawet komplety niemowlęce, których głównym składnikiem jest tkanina welurowa. Warto również wspomnieć, iż szerokie zastosowanie weluru sprawiło, że cieszy się on popularnością również wśród producentów mebli tapicerowanych, samochodów czy projektantów wnętrz.
Cechą charakterystyczną weluru jest tzw. meszek, czyli okrywa włosowa. Ma najczęściej krótkie włosie, a okrywa runowa tworzona jest przez nitki osnowy. W związku z tym mogłoby się wydawać, że welur jest tkaniną delikatną. Prawda jest jednak inna, materiał jest bardzo wytrzymały na wypychanie, naciąganie i rozrywanie oraz na piling. Wiele odmian weluru doskonale radzi sobie także z kocimi i psimi pazurami, a to najlepiej świadczy o trwałości materiału.
Z czego jest welur?
Zanim jednak przejdziemy do omawiania zalet i zastosowań tego materiału, odpowiedzmy sobie na pytanie, z czego jest welur. Powstaje on z jedwabnej tkaniny o krótkim, zazwyczaj gęstym włosiu. Z tego też powodu, jest często mylony z aksamitem. Jest jednak od niego nieco cieńszy.
Aktualnie welur często wytwarzany jest z bawełny, choć producenci welurów coraz częściej i chętniej sięgają także po materiały syntetyczne. Obecnie coraz większe prawdopodobieństwo, że napotkamy welur z poliestru. Jednak wbrew krążącym mitom na jego temat, nie ma co bać się tego materiału. Tak naprawdę tkaniny welurowe na bazie włókien poliestrowych są znacznie bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w pielęgnacji i czyszczeniu. Materiał wykorzystywany do produkcji weluru musi posiadać charakterystyczne gęste włosie oraz jedwabisty połysk. Ta lekko mieniąca się aksamitna powierzchnia weluru sprawia, że często myli się go z aksamitem, ale o różnicach między tymi materiałami opowiem trochę później.
Czy welur to skóra?
Wiele osób zastanawia się, czy welur to skóra, a może należy przyporządkować go do grupy innych rodzajów materiału. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Do wielu lat, welur zaliczany jest do skór szlachetnych, które wyróżniają się przede wszystkim najwyższą jakością oraz wytrzymałością.
Czym się różni welur od aksamitu?
Welur jest bardzo często mylnie utożsamiany z aksamitem. Należy jednak pamiętać, iż są to zupełnie różne tkaniny, więc pojęć tych nie stosujemy wymiennie. Podstawową cechą, która odróżnia te dwa materiały, jest długość okrywy włosowej. Welur, w przeciwieństwie do aksamitu, wytwarzany jest z krótszego, jedwabnego włosia. Z tego też powodu, jest od niego nieco cieńszy. Co więcej, tkanina welurowa wyróżnia się większym poziomem elastyczności, a także bardziej matową powierzchnią, niż w przypadku aksamitu.
Właściwości weluru
Sekret popularności weluru bez wątpienia tkwi w jego właściwościach. To właśnie dzięki nim stał się jedną z najbardziej cenionych tkanin zarówno w branży odzieżowej, jak i meblarskiej. Welur cechuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie różnych czynników zewnętrznych. Dość wspomnieć, że materiał welurowy jest odporny na psie i kocie pazury i z powodzeniem nadaje się do domu, w którym mieszkają zwierzęta. Mimo że welur jest tak mocną tkaniną, to jednocześnie jest łatwy w obróbce i dość elastyczny. Welury idealnie dopasowują się do kształtu ciała, co znajduje zastosowanie w branży tekstylnej. Tym bardziej, że tkaninę welurową bez problemu można czyścić.
Jednak to, co najbardziej wyróżnia welur, to wyjątkowe aksamitne włoski z delikatną poświatą, które sprawiają, że tkanina jest niesamowicie miękka i przyjemna w dotyku. Powierzchnię weluru można porównać do charakterystycznego meszku na skórce brzoskwini. Warto też podkreślić, że materiał welurowy jest odporny na piling – na tkaninie nie tworzą się mało estetyczne kuleczki. Dla wielu osób welury wciąż są synonimem luksusu i szlachetności, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę korzenie materiału.
Rodzaje welurów
Welur nie jedno ma imię i na rynku znaleźć można wiele rodzajów weluru. Dzięki temu, że każda odmiana różni się nieco od siebie, każdy może z powodzenie znaleźć odpowiedni materiał dla siebie. Welury dzielimy ze względu na właściwości, zastosowanie oraz ich cechy charakterystyczne.
Pikowany
Bez wątpienia jedną z najpopularniejszych tkanin jest welur pikowany. Jest on przepikowany na watolinie, a całość wzmacnia się wigofilem. Dzięki temu materiał nie rozwarstwia się, a pikowanie nadaje mu trójwymiarowości. Nowością na rynku jest welur pikowany za pomocą ultradźwięków. Ta metoda góruje nad tradycyjnym pikowaniem nićmi, gdyż jest dużo mniej pracochłonna, a przez to znacznie mniej kosztowna. Poza tym jest też bezpieczniejsza, bowiem nie zachodzi ryzyko, że nici pikujące zerwą się i zniszczą cały efekt wizualny tapicerowanego mebla.
Welur pikowany zastosowanie znajduje głównie jako tkanina obiciowa do produkcji mebli tapicerowanych, puf i zagłówków. Jednak charakterystyczne pikowanie na powierzchni materiału sprawia, że coraz chętniej tkanina ta pełni również rolę dekoracyjną. Pięknie prezentują się chociażby narzuty, panele tapicerowane czy poduszki z weluru pikowanego.
obiciowy
Z kolei welur obiciowy z powodzeniem zwojował meble wypoczynkowe i doskonale sprawdza się jako tkanina obiciowa na kanapę, fotel czy pufy. Takie meble z weluru mają wiele zalet, do których z pewnością można zaliczyć oryginalny i szlachetny wygląd, komfort użytkowania, trwałość materiału i łatwą pielęgnację. Dodatkowo welury obiciowe można spotkać w wielu przeróżnych kolorach, co sprawia, że z tej tkaniny można tworzyć prawdziwe arcydzieła w aranżowaniu wnętrz. Dostępny jest w wielu barwach, a do najmodniejszych należy butelkowa zieleń, granat oraz klasyczna czerń.
bawełniany
Na samym początku należy zaznaczyć, iż welur bawełniany w żadnym wypadku nie jest tkaniną. Zaliczany jest raczej do wysokiej klasy dzianin. Jej głównym składnikiem jest oczywiście bawełna z dodatkiem poliestru. Swoje uznanie w branży odzieżowej, zyskała dzięki swoim nieocenionym właściwościom. Łącząc w sobie cechy muślinu i tkaniny dresowej, zapewnia maksymalny komfort użytkowania, nie krępując żadnych ruchów, a także jest niezwykle przyjemna w dotyku.
Zastosowanie weluru
Chociaż dawniej welur uważany był za materiał przeznaczony jedynie dla tak zwanych, wyższych sfer, obecnie coraz częściej pojawia się on na półkach sklepowych. To dlatego, że jest zarówno funkcjonalny i praktyczny, a jednocześnie wyróżnia się niepowtarzalnym wyglądem. Z tego też powodu, swoje zastosowanie znalazł jako tkanina dekoracyjna, powszechnie goszcząca w naszych domach. Wielu, cieszy się powszechnym uznaniem również jako materiał obiciowy, na przykład na fotele, kanapy czy pufy. Ubrania welurowe stanowią uniwersalny dodatek w garderobie kobiet i mężczyzn, którzy preferują elegancki, gustowny styl. Sukienka czy garnitur, których głównym materiałem jest welur, sprawdzą się doskonale w przypadku spotkań biznesowych czy bardzo eleganckich wyjść.
Meble tapicerowane welurowe
Welurem obija się głównie sofy i kanapy. Często też wykorzystywany jest do tapicerowania modnych ostatnimi czasy zagłówków łóżek lub paneli ściennych, które mają za zadanie stworzyć wygodne oparcie, a przy okazji przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Welurowe meble wnoszą do wnętrz elegancję i szyk, a jednocześnie sprawiają, ze wnętrza są bardziej przytulne. Ponadto meble obite welurem pasują do każdego niemal stylu m.in glamour, vintage czy boho.
Zobacz jakie właściwości ma tkanina welurowa Kronos.
Welur na zasłony
Jeszcze niedawno zasłony welurowe uznawane były za ciężkie, ale to zmienia się na korzyść weluru. Nic dziwnego, ponieważ świetnie nadaje się on na zasłony. Uszyte z niego kotary pięknie się układają i grają ze światłem, a zasunięte nie przepuszczają go do pomieszczenia. Welury występują w bardzo bogatej gamie kolorystycznej – wiele cudownych kolorów oferuje chociażby Magic Velvet. Dzięki temu można sprawnie dobrać do wnętrza idealny kolor zasłon.
Dodatki z weluru – poduszki dekoracyjne
Bardzo dobrze wyglądają poduszki uszyte z weluru lub narzuty na łóżka. Z pomocą welurowych dodatków bardzo łatwo zbudujesz w swoim domu przytulna atmosferę, która jednocześnie będzie też przyprawiona odrobiną elegancji i luksusu. Tkanina ta świetnie buduje subtelny nastrój, gdyż ładnie gra ze światłem. Już jedna rzecz we wnętrzu uszyta z tej tkaniny nada mu charakteru.
Ubrania z weluru
Z weluru z powodzeniem szyć można także ubrania. Welurowa sukienka, welurowy dres czy welurowy garnitur to frazy często wpisywane w wyszukiwarki internetowe i poszukiwane w asortymencie sklepów. Takich ubrań szukamy głównie zimą i w okresie karnawału, gdyż wyglądają luksusowo i bardzo efektownie.
Pielęgnacja weluru
Śmiało można nazwać welur tkaniną luksusową o subtelnym połysku i bardzo miękkiej powierzchni materiału. Aby jednak materiał welurowy zachował swoje właściwości i ten delikatnie ekskluzywny wygląd, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja weluru. Nie jest ona skomplikowana, wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad.
Jak czyścić welur?
Materiał welurowy nie wymaga wiele zachodu, by dobrze wyglądać i zachować doskonałą kondycję przez długie lata. Istnieją domowe sposoby na to, jak czyścić welur tanio i skutecznie. Najbardziej znana metoda polega na czyszczeniu weluru przy użyciu roztworu amoniaku. W celu usunięcia plamy na welurze należy sporządzić roztwór z dwóch łyżek amoniaku i litra wody. Taka mikstura powinna poradzić sobie z każdym brudem.
Jak usunąć długopis z weluru?
Każdy rodzic z pewnością choć raz stanął przed zadaniem usunięcia plam z długopisu na meblach. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by dziecko stworzyło swoje własne arcydzieło akurat na kanapie. Aby pozbyć się śladów długopisu z weluru można przygotować roztwór z dodatkiem wysokoprocentowego alkoholu. Patyczek kosmetyczny lub wacik moczymy w takim roztworze i na kilka sekund przykładamy do plamy. Następnie ślad po długopisie delikatnie przecieramy wilgotną ściereczką. Najważniejsza w tym przypadku jest szybka reakcja i błyskawiczne usunięcie plamy.
Jak czyścić welur z kurzu?
Wspomniałam już wcześniej, że tkanina welurowa jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości. W prosty i szybki sposób można pozbyć się kurzu czy sierści zwierząt z mebli welurowych. Wystarczy zainwestować w dobrej jakości odkurzacz i regularnie odświeżać tapicerkę meblową. Jeśli będziemy odkurzać meble regularnie, to przez wiele lat pozostaną w doskonałym stanie i będą wyglądać jak nowe. Od czasu do czasu meble można przetrzeć delikatnie zwilżoną ściereczką.
Jak prasować welur?
Materiał welurowy – dzięki swojej charakterystycznej strukturze – na ogół nie wymaga prasowania. Jeśli jednak chcemy wyprasować welur, to warto użyć do tego porządnego żelazka. Dodatkowo należy pamiętać, by prasować materiał na lewej stronie, podkładając pod spód wilgotny ręcznik.
Czy welur jest modny?
Jeśli już wiesz, czym tak naprawdę jest welur i jakie są jego właściwości i zastosowania, pora przejść do kolejnej kwestii. A mianowicie – czy welur jest modny? Stawiając na tę tkaninę w swojej garderobie, nie musisz już zastanawiać się, czy lepszym rozwiązaniem będzie podążanie za panującymi trendami, a może poszukiwanie własnego, unikalnego stylu. Materiał welurowy jest zarówno modny, jak i oryginalny. Elegancja i szykowność, przeplatają się z uniwersalnością, dzięki czemu welur należy do niezwykłe klasycznych surowców.
Czy welur pogrubia?
Z pewnością każdy z nas, nakładając dane ubranie, pragnie prezentować się w nim jak najkorzystniej. Wiele osób, szczególnie tych noszących większe rozmiary, wybierając odzież, zastanawia się, czy dany materiał nie pogrubia. Jeśli chodzi o welur, jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób grubszych lub takich, które chcą zatuszować swoje niedoskonałości.
Ile kosztuje welur – cena za metr
Wiele osób, chcących wybrać odpowiednią tkaninę, zwraca uwagę nie tylko na jej jakość, ale również cenę. Powinna być ona atrakcyjna i zachęcać do zakupu. Jeśli decydujesz się na welur, musisz liczyć się z kosztami rzędu dwudziestu do nawet sześćdziesięciu złotych za jeden metr. Wszystko zależy jednak od producenta, rodzaju materiału, a także jego koloru (bywa, że najmodniejsze odcienie sezonu są droższe). Chociaż koszty nie należą do niskich, najwyższa klasa, a także trwałość oraz efekty wizualne weluru sprawiają, że przewyższa on wiele innych tkanin.
Gdzie kupić welur? Jaką hurtownię wybrać?
Z racji rosnącej popularności weluru coraz więcej sklepów internetowych i stacjonarnych wprowadza do swojej oferty tkaniny welurowe. Tak liczna dostępność weluru może czasem budzić obawy o jakość tkaniny. Zatem jeśli chcemy kupić trwały i doskonały gatunkowo welur, wybierzmy koniecznie sprawdzoną hurtownię tapicerską. Przy doborze sklepu z tkaninami należy zwrócić uwagę na rzetelność i dokładność przekazywanych o tkaninie informacji, ale także na kontakt ze sprzedawcą. Pracownicy dobrej hurtowni chętnie dzielą się wiedzą i doradzą, jaki welur wybrać. Nie należy za to kierować się samą ceną tkaniny, bowiem może się zdarzyć, że trafi nam się gorszej jakości welur. Lepiej od razu postawić na zaufaną hurtownię, która sprowadza wyłącznie najlepsze i trwałe welury.