Właściwości mikrofibry

Mikrofibra – materiał syntetyczny

Większość z nas utożsamia mikrofibrę z chłonnymi, miękkimi w dotyku ściereczkami do czyszczenia powierzchni, czyścikami do kurzu lub mopami, używanymi do utrzymania domu w czystości. Jest to oczywiście poprawne skojarzenie, chociaż wielu nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest mikrofibra. Czy mikrofibra to poliester, a może materiał pochodzenia naturalnego? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Co to jest mikrofibra?

Mikrofibra to tkanina syntetyczna, którą wytwarza się z bardzo cienkich włókien. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i znany z odporności na plamy. Jest on zwykle stosowany do produkcji ściereczek czyszczących, ręczników, prześcieradeł, a nawet odzieży. Syntetyczne włókna mikrofibry są niejako substytutem włókien naturalnych, takich jak bawełna lub wełna. Ich właściwości mogą się znacznie różnić w zależności od producenta i rodzaju materiału użytego do produkcji.

Czym charakteryzuje się mikrofibra

Czym różni się mikrofibra od mikrofazy?

Szukając produktów wykonanych z mikrofibry, można natknąć się na określenie, jakim jest mikrofaza. Czy te dwa wyrażenia mają takie samo znaczenie? Okazuje się, że tak. Słowo mikrofibra jest tłumaczeniem z języka angielskiego lub francuskiego, a mikrofaza – z języka niemieckiego (niem. mikrofaser). Niektórzy są zdania, że mikrofaza to ekwiwalent mikrowłókna. Mikrofibra ma być natomiast specjalnym, cieńszym rodzajem mikrowłókna o jeszcze lepszych właściwościach chłonnych.

Z czego jest mikrofibra?

Mikrofibra to – jak sama nazwa wskazuje – materiał wykonany z mikrowłókien (fibre to francuskie słowo oznaczające włókno, ewentualnie angielskie – fiber). Włókna te oczywiście są pochodzenia syntetycznego. To, z czego wykonana jest mikrofibra, może różnić się nieco w zależności od materiału użytego przez producenta. Pod wieloma względami jest ona bardzo podobna do bawełny, ale ma o wiele delikatniejszą strukturę.

Rodzaje mikrofibr

Można dokonać podziału mikrofibr na podstawie bazując na gradacji materiału. W zależności od niej materiał ma odrobinę inne właściwości, a przez to także może być stosowany do innych celów.

Bezszwowe

Nie potrzebują i przez to często nie potrzebują obszycia. Mają gradację 320 g/m².

szwowe

Szwowa mikrofibra ma większą gramaturę niż wyżej opisana bezszwowa. Zwykle jest to 300 g/m². Dobrze sprawdzają się do czyszczenia obiektów z plastiku, gumy i skóry lub ekoskóry.

puffy

Charakteryzuje się gradacją 700 g/m². Często wykorzystuje się ją do docierania wosków podczas czyszczenia karoserii samochodowych.

waflowe

Ten rodzaj ma gradację 500 g/m². Waflowa struktura świetnie wchłania wodę i nie zostawia smug nawet na szklanych powierzchniach.

suede

To mikrofibra stosowana do przecierania np. szkieł okularów lub nakładania powłok ceramicznych lub kwarcowych. Bardzo często jej brzegi nie są obszyte tylko zakończone zygzakowym cieciem.

Czy mikrofibra to poliester?

Mikrofibra to materiał syntetyczny w którego składzie znajdziemy poliester i nylon. Przędza poliestrowa i nylonowa zostaje podzielona na bardzo drobne włókna. Dzięki temu są ona bardzo miękkie i skutecznie zbierają kurz oraz inne zabrudzenia. Mikrofibra jest znacznie cieńsza niż większości tkanin. Dla zobrazowania – włókna typowego ręcznika bawełnianego są około 10 razy grubsze niż włókna ręcznika wykonanego z mikrofibry.

Zastosowanie – co robi się z mikrofibry?

Producenci znaleźli wiele zastosowań dla mikrofibry. Materiał ten jest wykorzystywany w produkcji odzieży, ręczników, chodniczków na podłogę, pościeli i oczywiście ściereczek czyszczących. Delikatne włókna są powodem, dla którego takie ściereczki mogą służyć również do wycierana kurzu z ekranów, które łatwo mogą ulec zarysowaniu. Jeśli rozważasz zakup ręczników z materiału, jakim jest mikrofibra co to będzie oznaczać dla Twojego portfela? Oczywiście oszczędność, gdyż ręczniki z mikrofibry nie są drogie, są za to miękkie, niebywale chłonne i sprężyste.

Co robi się z mikrofibry

Czy mikrofibra jest zdrowa?

Mikrofibra to bardzo przewiewny materiał, który szybko schnie. Dlatego też nie powstaje w nim przyjazne środowisko dla rozwoju bakterii, roztoczy czy też pleśni. Co więcej, polecany on jest alergikom i osobom z różnego rodzaju chorobami skóry, gdyż nie ma w zwyczaju powodować podrażnień na wrażliwej, często atopowej skórze. Tak więc jeśli chodzi o materiał, jakim jest mikrofibra, można śmiało powiedzieć, ze stosowanie jej nie szkodzi naszemu zdrowiu.

Czy mikrofibra oddycha (przepuszcza powietrze)?

Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, czy mikrofibra oddycha? Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak. To dlatego bardzo często produkuje się z niej ręczniki. Mokry ręcznik wyprodukowany z tego materiału nie potrzebuje po kąpieli lub wytarciu rąk wiele czasu, by znów być suchym i gotowym do użycia. Zmniejsza to ilość bakterii, które uwielbiają rozwijać się w naszych łazienkach, a zwłaszcza mokrych ręcznikach.

Pielęgnacja mikrofazy

Czy mikrofaza powinna być pielęgnowana w jakiś szczególny sposób? Nie ma szczególnych zaleceń w tym temacie, jednak w dobrych sklepach dostać można specjalne środki do pielęgnacji mikrofazy podczas prania. Środki te mają nie tylko dopierać materiał, ale i utrzymywać jego miękkość oraz chłonność.

Jak prać mikrofibrę?

Mikrofibra to materiał, który nie spiera się łatwo, jednak producenci radzą, by prać, np. ściereczki do czyszczenia na delikatnym programie, w temperaturze około 40 stopni. Warto również pamiętać, by brudne ściereczki wypłukać uprzednio z drobinek piasku i większych zanieczyszczeń i dopiero wtedy wyprać w pralce.