tkanina gore-tex

Gore-tex – materiał do odzieży outdoorowej

gore-tex to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna membrana stosowana w odzieży sportowej i outdoorowej. Chyba każdy, kto wspinał się po górach lub biegał po lesie o niej słyszał. Ale nie wszyscy wiedzą skąd wzięła się gore-tex, dlaczego tak właśnie się nazywa oraz że ma dużo szersze zastosowanie aniżeli jedynie odzież specjalistyczna.

Co bardzo istotne, gore-tex zakłada, że każda aktywność outdoorowa przynosi użytkownikowi zupełnie różne czynniki z którymi musi się zmierzyć. Dla jednych będzie to wiatr, dla innych deszcz lub śnieg, dla jeszcze innych zmienna temperatura. Membrany goretex muszą spełniać różne wymagania użytkownika i powinny odpowiadać na ich potrzeby. Dlatego membrany gore-tex gwarantują wodoodporność, oddychalność oraz wiatroszczelność.

historia marki goretex

Chemik i założyciel firmy Robert Gore odkrył przetwarzanie polimeru politetrafluoroetylenu (PTFE) do produkcji tekstyliów w 1969 roku i opracował procesy produkcji mikroporowatej membrany ePTFE. Do produkcji potrzebne są tylko niewielkie ilości polimeru, co sprawia, że ​​produkcja jest bardzo wydajna i opłacalna. Tworzy się tekstylia o siatkowej, przepuszczającej powietrze strukturze. Materiały te znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle włókienniczym, ale również w technologii uszczelnień do infiltracji cieczy i gazów oraz implantów medycznych. Powstała struktura sieciowa tworzy pory, które są 20 000 razy mniejsze niż kropla wody. Dzięki temu są nieprzepuszczalne dla wody i przepuszczalne dla pary.

Jako odzież są jednocześnie odporne na deszcz i oddychające. Jest to niezwykle ważne w sportach na świeżym powietrzu, ponieważ temperatura ciała jest regulowana przez pot nawet podczas wzmożonego wysiłku. Tekstylia Gore-Tex zostały po raz pierwszy wprowadzone na rynek w 1976 roku, kiedy były jedynymi tkaninami o takich właściwościach. Oddychalność regulowana jest różnicą temperatur między ciałem, a temperaturą na zewnątrz. Przy różnicy ok. 15° Celsjusza, czyli od temperatury zewnętrznej ok. 22° Celsjusza wzwyż, ciśnienie osmotyczne na membranie Gore-Tex staje się tak duże, że pot odparowuje. Dlatego tekstylia Gore-Tex są noszone podczas chłodniejszej, deszczowej pogody i forsownych aktywności. To idealna odzież trekkingowa i rowerowa na chłodne dni. Właściwie nosi się bieliznę, która nie wchłania potu (np. bawełna), ale transportuje go dalej.

Produkcja i zastosowanie Gore-Tex

Aby wyprodukować tkaniny Gore-Tex, membranę ePTFE trwale łączy się z poliestrem lub poliamidem. Powstałe w ten sposób laminaty mogą być przetwarzane na odzież, jeśli szwy się specjalnie uszczelni. Dalsza obróbka laminatów Gore-Tex wymaga specjalnego know-how, dlatego WLGore & Associates sprzedaje je tylko firmom certyfikowanym.
Praktycznie wszystkie tekstylia na odzież wierzchnią można wykonać z membran GoreTex, podobnie jak buty, dzięki czemu z tych tekstyliów można wykonać kompletną odzież wierzchnią. W dziedzinie technicznej używa się ich na przykład do rowerów. Szczególnie łatwe w utrzymaniu linki hamulca i zmiany biegów mają warstwę GoreTex pomiędzy pancerzem, a linką Bowdena, co zapewnia płynną pracę systemu i chroni przed bryzgami wody. W inżynierii tkankowej GoreTex stosuje się do materiałów łatowych w chirurgii naczyniowej i kardiochirurgicznej, w przepuklinach oraz w chirurgicznym leczeniu owrzodzeń rogówki. Muzycy posługują się również Gore-Texem, czyli grającymi na dudach Wielkich Wyżynnych. Ogół społeczeństwa najlepiej zna jego zastosowanie w sektorze tekstylnym.

zalety produktów gore-tex

trwała wodoszczelność tkaniny – membrany gore-tex są ponad 20 000 razy mniejsze niż kropla wody. Sprawia to, że tkaniny są wodoszczelne, nieprzemakalne – wykorzystanie tkanin gore-tex zapewnia użytkownikom pełen komfort i ochronę przed żywiołami. To właśnie dlatego producenci odzieży sportowej, wyczynowej i specjalistycznej tak chętnie wykorzystują goretex do produkcji ubrań.

oddychalność – tkaniny goretex charakteryzują się wysokim poziomem przewiewności. Można wręcz powiedzieć, że tkaniny te oddychają. Pory membrany goretex są dużo większe niż cząsteczka pary wodnej – dzięki temu możliwe jest odprowadzanie potu na zewnątrz. Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacjach intensywnego wysiłku fizycznego – dzięki temu użytkownik pozostaje w komforcie przez cały czas użytkowania odzieży.

wiatroszczelność – membrany gore-tex cechujące się wyjątkową strukturą chronią użytkownika przed działaniem wiatru. Dzięki temu użytkownik ma zapewnione optymalne warunki – nie jest mu za zimno, ani za ciepło. Chłodzenie ciała sterowane jest ruchem powietrza.