filc izolacyjny

Filc izolacyjny

Czym jest filc izolacyjny?

Filc izolacyjny jest poszukiwanym materiałem izolacyjnym stosowanym do izolacji domów i elewacji. Filc, który posłuży do izolacji, wykonuje się z włókniny oraz sprasowanych włókien. Najczęściej wykorzystuje się do tego włókna syntetyczne. Można używać w tym celu również włókien roślinnych, jednak bardzo rzadko. Filc można wytwarzać naturalnie poprzez igłowanie tkaniny na sucho lub wytwarzać sztucznie. Podczas procesu produkcyjnego włókna wyjściowe ściska się pod wysokim ciśnieniem. Tkaniny wełniane można również sfilcować przez folowanie lub prasowanie. Surową wełnę czesze się, a następnie czyści i przetwarza na runo. Obróbka mechaniczna powoduje, że włókna przeplatają się i utrzymują tkaninę razem. Produkcja filcu wykorzystuje cechy sierści zwierzęcej. Pod wysokim ciśnieniem zazębiają się one z łuskowatą powierzchnią i tworzą trwałą strukturę. Filc ma wiele właściwości. Specjalnie przygotowane sukno wykorzystuje się np. jako filc bilardowy.

Zastosowanie w budownictwie

Filc do izolacji termicznej w budynkach najczęściej wykonywany jest z wełny szklanej lub wełny mineralnej. Ma właściwości niepalne. Jest niepalny zgodnie z Euroklasą A1, nie świeci, izoluje akustycznie, jest otwarty na dyfuzję i przyjazny dla środowiska. Gęsta struktura włókien filcu zapewnia wysoki efekt izolacyjny. Filc izolacyjny jest również łatwy do układania, na przykład poprzez przyklejenie go między krokwiami. Dobre właściwości izolacyjne filcu izolacyjnego szybko zwracają się po kosztach zakupu i zapewniają znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania w nadchodzących latach. Filc izolacyjny sprawia, że ​​Twój dom jest bardziej energooszczędny. Filc do izolacji jest dostępny w wielu różnych wariantach, w sam raz dla każdego typu budynku. Uzyskany efekt izolacyjny zależy od wytrzymałości i struktury filcu izolacyjnego.

Zastosowanie filcu izolacyjnego

Filc można zastosować w wielu różnych procesach izolacji budynków. Bardzo dobrze nadaje się do izolacji pośredniej. Odbywa się to w tzw. Renodach. Jest to dach dwupowłokowy, po którym nie można chodzić, ale ma strop z drewnianych belek i dostępny strop górnej kondygnacji. Dobry wynik osiąga się również z filcem izolacyjnym do izolacji wewnętrznej. W przypadku izolacji wewnętrznej filc izolacyjny mocuje się od spodu stropu lub pod krokwiami konstrukcji nośnej sufitu podwieszanego. W celu ochrony zewnętrznej powłoki domu przed warunkami atmosferycznymi można zastosować filc izolacyjny do izolacji dachu i sufitu. Lekki filc izolacyjny, który ma tylko niewielką wagę, nie generuje żadnego znaczącego obciążenia ściskającego i dlatego może być również optymalnie wykorzystany do izolacji pod stropami. Filc izolacyjny wykonany z wełny szklanej lub wełny mineralnej jest zatem idealnym materiałem izolacyjnym dla Twojego domu.