skóra naturalna

Skóra naturalna

Jednym z niezwykle popularnych materiałów od lat wykorzystywanych w tapicerstwie i branży odzieżowej, jest skóra naturalna. Posiada ona charakterystyczny wygląd, a także liczne właściwości, które wyróżniają ją na tle pozostałych tkanin. Co jest takiego wyjątkowego w skórze i jak rozpoznać, czy skóra jest prawdziwa? Do czego wykorzystywać skóry naturalne?

Czym wyróżnia się skóra naturalna?

Skóra naturalna pochodzi od zwierząt, stąd też określenie naturalna. Rodzaje skór mogą być różne, najczęściej zaś spotkać się można ze skórą bydlęcą. Z racji tego, że skóra pochodzi od zwierząt, posiada charakterystyczne pory na powierzchni. Możliwe są także różne nierówności i plamki na skórze, które w żaden sposób nie stanowią wady, a wręcz przeciwnie – podkreślają wyjątkowość skóry. W procesie produkcji skóra jest dokładnie czyszczona i pozbawiana włosia.

Bardzo popularne są skóry licowe, czyli skóry, których wierzchnia warstwa została starannie wyprawiona. Dzięki temu struktura skóry jest gładka i miękka. Poza przyjemnym efektem estetycznym licowana skóra jest również bardziej odporna na zabrudzenia i wilgoć.

Skóra naturalna doskonale zachowuje się w kontakcie z ludzką skórą. Materiał skórzany bowiem oddycha i odprowadza wodę i pot. Skóra jest także elastyczna i delikatna, ale jednocześnie mocna i wytrzymała. Dobrze radzi sobie z wieloma szkodliwymi i potencjalnie niebezpiecznymi czynnikami, jak słońce, wilgoć i wysoka temperatura.

Zarezerwowany wyłącznie dla skóry naturalnej jest również specyficzny zapach. Jest on bardzo lekko wyczuwalny, ale jednak pozostawia delikatnie unoszący się aromat. Dla wielu osób zapach skóry jest jednym z najpiękniejszych. Dość powiedzieć, że na rynku dostępne są chociażby zapachy do samochodu właśnie przypominające prawdziwą skórę.

Jak rozpoznać skórę naturalną

Tak naprawdę jedynym minusem skóry naturalnej jest konieczność produkowania jej ze skóry zwierząt. W związku z tym wynaleziono materiał do złudzenia przypominający skórę naturalną, ale powstały ze sztucznego poliestru. Tak zwane ekoskóry stały się tańszą alternatywą dla skór naturalnych i zalały rynek. Przez to, że są one bardzo podobne na pierwszy rzut oka, wielu osobom trudno rozpoznać, czy mają do czynienia ze skórą sztuczną czy naturalną. Jak więc rozpoznać skórę naturalną?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na strukturę skóry. Prawdziwa skóra posiada na powierzchni widoczne pory, a także możliwe są różne nierówności i plamki. Można śmiało powiedzieć, że nie ma dwóch takich samych kawałków skóry i są one unikalne. Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku ekoskóry, gdzie powierzchnia jest wygładzona i bardzo regularna.

Bardzo ważny jest również test dotyku. Skóra naturalna w dotyku jest niesamowicie przyjemna i ciepła. Zdarzają się wprawdzie skóry ekologiczne, które są bardzo miękkie w dotyku, ale nigdy nie są ciepłe. Na ogół też skóra naturalna jest bardziej elastyczna.

Prawdziwa skóra znacznie lepiej radzi sobie w kontakcie z wodą. Z racji porowatej struktury skóry naturalne nasiąkają wodą, a z czasem wysychają i nie pozostaje na powierzchni żaden ślad ani zniszczenie. Natomiast ekoskóry nie pochłaniają wody, a ewentualne zamoczenie może skutkować trwałym uszkodzeniem. Skóra naturalna jest także oddychająca.

Ostatni sposób na rozpoznanie prawdziwej skóry to reakcja materiału na ogień. Jeśli zbliżymy płomień do skóry naturalnej, nie będzie żadnej reakcji. Sztuczna skóra zaś zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, a przy dłuższym teście może zacząć się topić. Jest to jednak test, który może doprowadzić do zniszczenia mebla czy ubrania, dlatego zalecamy ostrożność.

Patyna na skórze – elegancka stara skóra

Istnieje jeszcze jedna metoda potwierdzająca prawdziwość i wysoką jakość skóry, ale potrzeba na nią lat obserwacji. Na skórze naturalnej bowiem z czasem pojawia się patyna. Jest to zjawisko związane ze starzeniem się skóry oraz częstym wystawianiem na czynniki, takie jak kurz i wilgoć. Patyna na skórze objawia się jako znacznie pogłębiony kolor, lekki połysk czy też bardziej zaznaczona i wyrazista struktura. Taka stara skóra zyskuje więcej charakteru i uznawana jest za bardziej szlachetną i luksusową.

Jak czyścić skórę naturalną?

Skóra naturalna cechuje się stosunkowo dużą wytrzymałością i odpornością na czynniki środowiskowe i częste użytkowanie. Nie znaczy to jednak, że jest nieśmiertelna. Aby faktycznie skóra przetrwała długie lata w świetnej kondycji, potrzebuje do tego nieco naszej pomocy. Troskliwa pielęgnacja i regularna konserwacja sprawią, że skóra odwdzięczy się nam doskonałym wyglądem.

Prawdziwe skóry raczej nie przyciągają kurzu i brudu, choć normalne jest, że drobne zanieczyszczenia są widoczne na skórze. Na szczęście skórę łatwo i szybko można doprowadzić do porządku. Wystarczy sięgnąć po lekko zwilżoną ciepłą wodą miękką ściereczkę z odrobiną octu i ostrożnie przetrzeć skórę. Zawsze uważajmy, by nie użyć zbyt dużej ilości wody. Ciekawym sposobem na usunięcie plam od długopisu natomiast jest użycie gumki. W przypadku wylania cieczy (np. herbaty czy wina), zawsze w pierwszej kolejności usuwamy nadmiar wilgoci za pomocą chłonnego ręcznika, a następnie przecieramy odrobiną wody z octem. Po wyschnięciu po plamie nie powinno być śladu.

Kluczowy jest jednak czas reakcji. Czasem konieczne będzie sięgniecie po specjalne środki przeznaczone do czyszczenia skóry, a w niektórych przypadkach wymagana będzie pomoc profesjonalisty.

Skóra naturalna wymaga również systematycznej konserwacji. Z czasem bowiem skóra może się przesuszać, dlatego potrzebuje odpowiedniego natłuszczenia. Do zabezpieczenia skóry można wybrać gotowe środki konserwujące skórę, a można także wypróbować domowe sposoby na pielęgnację skóry. Do natłuszczenia skóry można użyć odrobiny wosku pszczelego, gliceryny lub olejku rycynowego. Koniecznie najpierw wypróbujmy reakcję skóry na dany środek w mniej widoczny miejscu (wewnętrzna strona kołnierza skórzanej kurtki, tył kanapy ze skóry czy pasek torebki). Niektóre skóry bowiem mogą źle zareagować na dany środek.

Co lepsze skóra naturalna czy ekologiczna?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, która skóra jest lepsza. Można jednak przyjąć, że bardziej odporna i ładniejsza jest skóra naturalna. Choć wygląd jest kwestią gustu, to nie można odmówić prawdziwej skórze charakteru. Ekoskóry jednak mają jedną znaczącą przewagę nad skórą naturalną – nie powstają ze skóry zwierząt. Ma to duże znaczenie dla miłośników zwierząt, którzy nie chcą posiadać niczego odzwierzęcego. Dla nich więc świetną alternatywą jest skóra ekologiczna.

Warto podkreślić, że skóry naturalne – odpowiednio pielęgnowane – są bardziej wytrzymałe, przez co posłużą dłużej. Nie trzeba więc często kupować nowych torebek czy ubrań. A to z kolei wpisuje się w nurt ekologiczności i ograniczenia konsumpcji i ciągłego wytwarzania. Nie sposób w tym miejscu poruszyć także kwestii finansowej. Owszem, skóra naturalna jest droższa niż skóra eko, ale jednocześnie powinna przetrwać dłużej.

Jednoznaczna ocena tego, która skóra jest lepsza, nie jest więc taka prosta. Wszystko zależy od poglądów człowieka, a także od tego, do czego ma być wykorzystana skóra. W niektórych przypadkach prawdziwa skóra będzie niezastąpiona, w innych skuteczniejszym rozwiązaniem będzie ekoskóra.

Jaka skóra naturalna jest najlepsza – rodzaje skóry

Skóra może pochodzić od różnych zwierząt, jednak zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia ze skórą bydlęcą, świńską, jagnięcą, cielęcą i owczą. Rzadziej spotyka się skórę koźlęcą, z jelenia, strusia, węża, a nawet aligatora. W Ameryce Południowej popularna jest również skóra z pekari, czyli dzikiej świni. Każda ze skór ma nieco inne cechy i parametry. Jedne skóry są bardziej miękkie, inne zaś bardziej wytrzymałe lub z inną strukturą. Na przykład na skórze ze strusia widoczne są ślady po piórach, natomiast skóra z aligatora szybko się przesusza.

W regularnym użyciu najlepiej sprawdza się skóra bydlęca, która jest jednocześnie najpowszechniejsza. Cechują ją bowiem gładkość, miękkość i duża wytrzymałość, a wszystko to przy rozsądnej cenie.

Skóra Nappa – doskonała skóra bydlęca

Jednym ze znanych i mocno cenionych rodzajów skóry jest Nappa. Powstaje ona ze skóry właściwej, czyli najbardziej wewnętrznej warstwy skóry. Nappa stała się popularna już w XIX wieku, a z czasem coraz bardziej podbijała świat. Początkowo skóra nappa używana była wyłącznie do produkcji skórzanych ubrań i rękawiczek z Nappa Valley. Potem jednak coraz więcej osób doceniało walory tej odpornej i eleganckiej skóry. Obecnie skóra nappa to przede wszystkim uwielbiana skóra samochodowa, która doskonale nadaje się na siedzenia samochodowe, skórzaną kierownicę czy inne elementy tapicerki samochodowej.

Skóra nappa może być również perforowana, czyli poddawana specjalnemu dziurkowaniu powierzchni przez matrycę. Perforacja skóry może być pełna (z przebitymi na wylot dziurkami) lub lekka. Dzięki perforacji na skórze tworzą się równomiernie rozmieszczone otwory, które jeszcze lepiej oddychają i odprowadzają wilgoć. To dlatego perforowana skóra znajduje zastosowanie głównie jako skóra na kierownicę i siedzenia w aucie, ale także jako luksusowe skórzane buty, które nie zaparzają stopy.

Najczęstsze zastosowanie skóry naturalnej

Skóry naturalne są tak wszechstronne, że ich wykorzystanie jest niemal nieograniczone. Doskonale sprawdzają się jako tapicerka meblowa. Skórzane meble są niezwykle eleganckie, wygodne i wprowadzają niepowtarzalny klimat. Już nawet jeden puf czy podnóżek ze skóry mogą znacząco odmienić wystrój wnętrza i nadać mu nutki luksusu. Ze skóry można stworzyć także szykowne dekoracje do domu, jak np. panele ścienne tapicerowane.

Częstym zastosowaniem skóry jest tapicerka samochodowa – boczki, fotele w aucie i kierownica. Z całą pewnością skóra naturalna w samochodzie podnosi wartość auta i wprowadza element elegancji. Jednocześnie znacząco wpływa na komfort jazdy i eliminuje problem przyklejania się do fotela i ślizganie się rąk po kierownicy.

Wciąż także skóra znajduje częste zastosowanie w produkcji ubrań i dodatków ze skóry. Kurtki skórzane są bardzo cenione, ale bez problemu kupić można także skórzane spodnie i spódnice. Doskonałym uzupełnieniem kreacji są zawsze buty ze skóry. Wciąż także z mody nie wychodzą uwielbiane rękawiczki skórzane. Cały czas na czasie są także torebki ze skóry, plecaki, walizki, portfele skórzane i oczywiście paski ze skóry.