ekoskóra sztuczna skóra ekologiczna

Ekoskóra, co warto wiedzieć na jej temat?

Ekoskóra, czyli skóra ekologiczna, to materiał cieszący się rosnącą popularnością. Używany jest on nie tylko do tapicerowania mebli, ale również do produkcji odzieży, butów, czy torebek. Zwiększające się z roku na rok zapotrzebowanie na ekoskórę nie powinno więc nikogo dziwić. Spowodowane jest ono niezwykłą wszechstronnością tej tkaniny, która dodatkowo stanowi odpowiedź na nasilającą się modę związaną z wyrobami przyjaznymi środowisku. Co warto wiedzieć na temat ekoskóry? Jakie są jej właściwości, rodzaje i zastosowanie?

Co to jest ekoskóra?

Zacząć należy od tego, że ekoskóra ma wiele naw, które są równie popularne i powszechnie używane. Te określenia to przede wszystkim: skaj, derma, skóra ekologiczna, sztuczna skóra, czy też skóra syntetyczna. Ekoskóra to materiał, którego zadaniem jest imitacja skóry naturalnej. Aby dodatkowo upodobnić sztuczną skórę do prawdziwej, posiada ona na wierzchniej stronie tłoczony wzór. Niemalże wszyscy producenci dążą do tego, aby ekoskóra możliwie najbardziej przypominała prawdziwą skórę zwierząt. Nic w tym dziwnego, skóra naturalna jest nie tylko droga, ale również bardzo kosztowna w obróbce, wobec czego ludzie chętniej decydują się na zakup jej tańszej alternatywy. Ta natomiast stosowana jest obecnie praktycznie we wszystkich dziedzinach, czyli wszędzie tam, gdzie może zastąpić prawdziwą skórę.

Skóra ekologiczna powstaje w wyniku procesu chemicznego, który zachodzi na bazie ropy naftowej o polichlorku winylu. Stworzoną z tych składników masę, której konsystencja przypomina ciasto na naleśniki, wylewa się na powierzchnię o wybranej fakturze (często przypominającą skórę zwierzęcą). Następnie całość jest wypiekana w piecu w wyniku czego twardnieje. Na wypieczoną warstwę zewnętrzną wylewana jest masa winylowa, która nadaje grubość materiału i całość powtórnie trafia do pieca. W ostatnim etapie materiał wzmacniany jest tkaniną, która jednocześnie stanowi jego spodnią warstwę. Scalone ze sobą trzy warstwy zrywane są z formy, która miała na celu nadać odpowiednią fakturę jej zewnętrznej części. W ostatnim etapie produkcji na ekoskórę nakładana jest warstwa zabezpieczająca.

Czym jest sztuczna skóra i czym się charakteryzuje

Jak odróżnić ekoskórę od skóry naturalnej?

Nie jest to wcale takie proste. Rozwój technologii i prac nad rozwojem surowców sztucznych doprowadził do tego, że różnice między skórą naturalną, a sztuczną są ciężkie do uchwycenia nawet przez specjalistów. Są jednak sposoby, aby to zrobić. W pierwszej kolejności warto spojrzeć oczywiście na oznaczenia producentów, którzy ekoskórę nazywają także: PU, PCV, skaj, skaja, vinyl, poliamid lub poliester. Po drugie, jeżeli jest taka możliwość, warto obejrzeć tkaninę od spodu. Ekoskóra najczęściej ma warstwę wzmacniająca z tkaniny, dzięki temu od spodu zobaczymy jej splot. Poza tym skóra sztuczna i naturalna inaczej reagują na ogień. Skóra ekologiczna szybko się spala, a w kontakcie z płomieniem zacznie wydzielać zapach palącego się plastiku. Skóra naturalna natomiast pali się wolniej, a pod wpływem ognia kurczy się i pachnie palonymi włosami. Co więcej skóra naturalna jest dosyć charakterystyczna – posiada niejednolity i niepowtarzalny wzór. Dodatkowo cechuje się przyjemnym, unikalnym zapachem. Dobrej jakości ekoskóra będzie posiadała zapach neutralny, niestety kiepskie wyroby mogą wydzielać nieprzyjemną i chemiczną woń.

Poliester – jaki to materiał – wady i zalety

Właściwości sztucznej skóry

Zarówno skóra naturalna, jak i ekoskóra, mają oczywiście swoje wady i zalety. Niemniej jednak wyroby imitujące skórę naturalną, stale zyskują na popularności. Stoi za tym nie tylko ich stosunkowo duża wytrzymałość, ale również zastosowane powłoki, ułatwiające ich czyszczenie. Co więcej, ekoskóra doskonale naśladuje wygląd prawdziwej skóry, charakteryzując się jednocześnie o wiele niższą ceną. O jakich jeszcze zaletach warto wiedzieć? Z jakich wad należy sobie zdawać sprawę?

ekoskóra – zalety

Przewagą sztucznej skóry nad skórą prawdziwą, jest przede wszystkim znacznie niższa cena. Co więcej, nie ulega ona naciąganiu i pozwala na szybkie i łatwe usunięcie powstałych zabrudzeń. Jest również doskonałym wyborem dla osób, które są przeciwne pozyskiwaniu skóry ze zwierząt.

  • zwierzęta nie cierpią w procesie jej produkcji
  • odporna na zniszczenia i zadrapania
  • nie odkształca się i nie rozciąga
  • odporna na warunki atmosferyczne (blaknięcie, ściąganie się pod wpływem wilgoci)
  • jest w utrzymaniu czystości
  • tańsza niż skóra naturalna
  • nie przepuszcza powietrza
  • łatwa w obróbce
  • nie przepuszcza wody
  • nie wymaga specjalnej pielęgnacji

ekoskóra – wady

Pomimo i tak sporej wytrzymałości, sztuczna skóra jest niestety mniej trwała niż skóra prawdziwa. Dodatkowo nie przepuszcza ona powietrza. Inną kwestią jest fakt, iż sztuczna skóra jest słabo biodegradowalna, toteż proces jej rozkładu będzie trwał zauważalnie dłużej niż w przypadku skóry naturalnej.

  • źle odprowadza wilgoć
  • łatwo się nagrzewa (niewygodne w przypadku odzieży z ekoskóry)
  • sztuczny, chemiczny zapach
Właściwości i cechy charakterystyczne eko skóry

Rodzaje sztucznej skóry

Skóra ekologiczna to produkt bardzo różnorodny. Istnieje kilka jej rodzajów. Występuje w wersji gładkiej, oraz takiej, która do złudzenia imitującej skórę naturalną. Często ma nawet typowe dla naturalnej skóry delikatne skazy. W sklepach znajdziemy także skaj pikowany, ekoskórę lakierowaną, które chętnie wykorzystywane są w różnego rodzaju lokalach takich jak kawiarnie i restauracje. Poniżej kilka przykładów na to jak może prezentować się skóra ekologiczna. Z racji tego, że ekoskóra występuje w kilku różnych odmianach, które mają odrobinę inne właściwości, to każdy jest w stanie znaleźć produkt idealny dla siebie. Popularnym rozwiązaniem jest ekoskóra perforowana oraz samoprzylepna. Co warto o nich wiedzieć?

Perforowana

Perforacja skóry jest niczym innym jak przekłuciem wierzchniej warstwy skóry przy pomocy dziurkowanej matrycy. Dzięki temu staje się ona przewiewna, dzięki temu lepiej odprowadza wilgoć. W przemyśle obuwniczym i tekstylnym stosowana jest głównie ze względów dekoracyjnych.

Samoprzylepna

Sztuczna skóra samoprzylepna to materiał nie tylko miękki i wytrzymały, ale również wodoodporny i bardzo łatwy w utrzymaniu. Doskonale nada się do kreatywnych projektów – bez problemu można przyciąć ją nożyczkami, nadając starym meblom nowe życie.

Zastosowanie ekoskóry

Z uwagi na to, ze skóra naturalna jest materiałem nie tylko znacznie droższym niż ekoskóra, to również wymaga specjalnej pielęgnacji. Dlatego też obecnie jej tańsza alternatywa staje się częstym wyborem podczas zakupów. Sztuczna skóra jest łatwa w czyszczeniu i charakteryzuje się dużą odpornością na wodę oraz słońce. Nierzadko więc stosowana jest do tapicerowania mebli, produkcji butów, torebek, czy odzieży. Wykorzystuje się ją także w przemyśle samochodowym głównie do szycia tapicerki.

Jaka jest cena za metr ekoskóry?

Jak można się domyślić, konkretne ceny za metr ekoskóry zależą przede wszystkim od danej hurtowni lub sklepu. Wydatek związany z zakupem sztucznej skóry nie odchudzi jednak portfela. Zwykle zakup metra bieżącego ekoskóry wiąże się z kosztem około kilkunastu złotych. Warto jednak pamiętać, aby stawiać na produkty wysokiej jakości – okażą się nie tylko solidniej wykonane, ale również o wiele bardziej wytrzymałe. Często lepiej jest dopłacić kilka złotych za lepszy jakościowo materiał.

Tkanina żakardowa – dekoracyjna i elegancka

Pielęgnacja

Okazuje się, że sztuczna skóra nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zachowanie jej w dobrym stanie i utrzymanie w czystości jest więc bardzo łatwym zadaniem. Czym czyścić ekoskórę? Podstawa to usuwanie pojawiających się zanieczyszczeń od razu – w przypadku piasku czy okruchów, najlepszym sposobem będzie użycie odkurzacza.

Ekoskóra, czym i jak ją czyścić?

Pozbywając się z ekoskóry zabrudzeń w postaci drobnych ziarenek, należy szczególnie uważać, aby nie doprowadzić do uszkodzenia materiału. Zaleca się także częste przecieranie sztucznej skóry zwilżoną ściereczką – taki zabieg pomoże pozbyć się kurzu, który brzydko wygląda na materiale. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby do czyszczenia użyć specjalnego preparatu do skór lub też zwykłego płynu do naczyń. Warto pamiętać, aby do czyszczenia nie używać ostrych szczoteczek, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię materiału.

Czego nie stosować do czyszczenia ekoskóry?

Chcą wyczyścić ekoskórę należy zrezygnować z rozpuszczalników i silnych detergentów na bazie alkoholu, amoniaku, nafty. Niestety mogą one rozpuścić materiał pozostawiając jeszcze większe plamy, a w najgorszym przypadku dziury. Nie wolno też stosować preparatów z woskiem, gdyż pod ich wpływem skóra ekologiczna sztywnieje i może popękać.

Łuszcząca się ekoskóra – jak naprawić pęknięcia?

Bardzo często łuszcząca się ekoskóra jest efektem braku odpowiedniej impregnacji. W przypadku dużych zniszczeń najlepszym wyborem będzie wizyta u tapicera. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o mniejsze pęknięcia – zdecydować można się wtedy na szycie za pomocą specjalnej igły i nici, zastosowanie łatki lub płynnej skóry.

Co ciekawe, łatka sprawdza się nawet przy nieco większych uszkodzeniach – niezbędne jest jednak dobranie odpowiedniego koloru i struktury. Samo klejenie jest stosunkowo proste i powinna sobie z nim poradzić niemalże każda osoba. Niezbędne jest wcześniejsze oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni wokół pęknięcia. Następnie należy przyciąć materiał, tak aby był on nieco większy od uszkodzenia, nałożyć na niego klej do skór, przykleić i pozostawić do wyschnięcia.

Ile kosztuje obicie narożnika ekoskórą?

Cenę za obicie narożnika ekoskórą kształtuje wiele różnych czynników, takich jak:

  • wielkość narożnika,
  • rodzaj materiału,
  • lokalizacja zakładu tapicerskiego i jego popularność.

Z racji na to, że narożnik jest zwykle nieco większym meblem niż zwyczajna sofa, koszt obicia go ekoskórą, również jest wyższy. Warto przygotować się na koszt rzędu 2000 złotych. W przypadku kiedy kanapa narożna wykonana została z wysokiej jakości materiałów, tapicerowanie może okazać się opłacalną inwestycją. Choć w tej cenie można już kupić nowy narożnik, to jednak będzie to produkt stosunkowo kiepskiej jakości. Posiadając w domu solidny narożnik, często lepiej zdecydować się na jego renowację, aniżeli zakup nowego modelu gorszej jakości, który szybko może ulec zniszczeniu.

Gdzie kupić sztuczną skórę? Jaką hurtownię wybrać?

Wiele osób może zastanawiać się, gdzie najlepiej zaopatrzyć się w materiał, jakim jest ekoskóra. Hurtownia będzie w tym przypadku doskonałym wyborem. Warto jednak postawić na taką, która oferuje wysokiej jakości produkty i posiada szeroką ofertę. Wtedy z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Ekoskóra, tak jak prawie każdy materiał ma swoje wady i zalety. I tak jak wszystkie materiały ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie możemy całkowicie wyeliminować zanieczyszczeń przedostających się do środowiska w procesie produkcji, ale jak najbardziej możemy zrezygnować z działań w wyniku których cierpią i giną zwierzęta. Wielu producentów mebli, odzieży i galanterii sięga właśnie po skórę ekologiczną, przez co wybór tych produktów jest naprawdę bardzo duży i konkurencyjny dla przemysłu skórzanego.

Warto zwrócić także uwagę na to, że technologia rozwija się obecnie bardzo szybko, co pozwala na produkcję sztucznej skóry coraz trwalszej i o coraz lepszych właściwościach. Dlatego też nie skreślajmy ekoskóry, gdyż może ona nas jeszcze pozytywnie zaskoczyć.