Import tkanin z Chin

Import tkanin z Chin

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że z Chin importujemy dziś już wszystko – od ubrań, przez zabawki, po elektronikę i sprzęty medyczne. Wśród wielu osób wciąż panuje przekonanie, że import z Chin to coś wstydliwego, a towary importowane to słabej jakości produkt. Niekoniecznie tak jest. Oczywiście nadal pojawiają się obawy dotyczące jakości czy etyki produkcji towarów z Chin, jednak import towarów certyfikowanych i takich, co do których producent zapewnia świadectwo jakości, nie powinien być powodem do wstydu i niepokoju. Wręcz przeciwnie – dziś rynek chiński jest bardzo nasycony różnorodnością, która daje nam ogromny wybór i możliwości. Nigdzie nie znajdziemy tak dużej ilości towarów jak właśnie w Chinach. Chińskie tekstylia cieszą się bardzo dużą popularnością.

Produkcja tkanin stanowi obecnie segment przemysłu, który jest bardzo istotny. Dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnych opcji, wszyscy przedsiębiorcy zamawiający tekstylia mają ogromny wybór. Mogą przebierać spośród tysięcy wzorów, kolorów, faktur i cech specjalnych tkanin. Niezależnie od tego czy tkaniny będą zamawiane do produkcji odzieży i akcesoriów czy do dalszej odsprzedaży w hurtowniach krawieckich czy hurtowniach tapicerskich, oferta zawsze będzie bardzo korzystna.

Gdzie szukać tkanin w Chinach? Od czego zacząć import tkanin z Chin?

Jeśli zamierzasz importować tkaniny z Chin, kluczowym aspektem, mającym istotne znaczenie dla sukcesu całego procesu, jest odnalezienie zaufanego dostawcy. Gdzie warto poszukiwać? Najlepiej w regionach, gdzie znajduje się najwięcej fabryk produkujących tkaniny w Chinach, przede wszystkim w Kantonie (w prowincji Guangdong). To właśnie tam skupiają się kluczowe centra dystrybucyjne, w tym przede wszystkim Guangzhou China Fabrics & Accessories Center, będące największym ośrodkiem tkanin i akcesoriów w Guangzhou, a prawdopodobnie także w całych Chinach. Wiele renomowanych producentów tkanin posiada również swoje fabryki w prowincjach Jiangsu, Shandong oraz Zhejiang.

Jakie tkaniny najczęściej są importowane z Chin do Europy?

Biznes tekstylny na świecie należy do najbardziej rozbudowanej gałęzi gospodarczej. Bez tkanin nie byłoby odzieży, tapicerek, akcesoriów dla domu i ogrodu. Import tkanin z Chin do Europy obejmuje bardzo szeroki zakres materiałów. Spośród bardzo zróżnicowanej gamy tkanin da się jednak wyłuskać te, które zamawiane są najczęściej.

Na miejscu pierwszym bez zaskoczenia: bawełna. Jest to jedna z najczęściej importowanych tkanin. Jest naturalna, dostępna w nieskończonej ilości wzorów. Znajduje zastosowanie w bardzo dużej ilości branż. Od odzieży, przez pościel po dekoracje domowe. W Chinach bawełna dostępna jest w milionach kolorów i wzorów. Drugie miejsce to poliester. To tkanina dająca przeogromne możliwości biznesowe. Sprawdza się w branży modowej, outdoorowej, szkolnictwie, akcesoriach ogrodowych etc. Poliester to również duże pole do popisu dla przemysłu meblarskiego. Kolejna tkanina, którą chętnie sprowadzamy do Polski z Chin jest nylon. Jest on trwały, odporny na rozciąganie i ścieranie. Doskonale nadaje się do szycia odzieży sportowej, bielizny, ale także namiotów, worków, toreb na zakupy. Bardzo często to nylon uznawany jest za typową chińszczyznę – dziś powoli takie stwierdzenie staje się coraz mniej aktualne.

Choć brzmi to dziwnie, Polska płynie chińskim lnem. I chodzi tu o tkaniny lniane, których do Europy z Chin trafia całkiem sporo. Ten naturalny materiał charakteryzuje się bardzo dużą przewiewnością i wytrzymałością. Wciąż uważa się go za tkaninę premium, głównie ze względu na cenę. Len sprawdza się w produkcji odzieży letniej, a także w tworzeniu wyposażenia dla domu.

Co jeszcze importujemy do Polski z Chin?

Na liście popularnych tkanin sprowadzanych do Polski z Chin znaleźć można również wełnę, zwłaszcza tą z merynosa. Jest ciepła, miękka, elastyczna, pożądana w Europie. Doskonale sprawdza się do produkcji dodatków dla domu takich jak koce, poduszki, przytulanki. Bardzo często wykonuje się z niej również akcesoria dla najmłodszych – ubranka i tekstylia do spania.

To oczywiście nie wszystkie tkaniny jakie importowane są z Chin do Polski. Zauważyć można coraz większe zainteresowanie jedwabiem, wiskozą, poliamidem etc. Podkreślić należy jednoznacznie – możliwości jest mnóstwo.

Biznesowe perspektywy importu tkanin z Chin

Import tekstyliów z Chin to ogromne możliwości przedsiębiorcze. W zasadzie nieograniczone. To furtka do eksploracji i zachęta do eksperymentowania. Tańszy surowiec to również szansa na większą marżę na produkcie końcowym. Najistotniejsza z punktu widzenia rozwoju jest jednak możliwość korzystania z wcześniej niedostępnych tkanin. Współpraca z Chińskimi producentami jest bardzo atrakcyjna ekonomicznie, a do tego sprzyja kreatywności. W tym kontekście, import tekstyliów z Chin jest nie tylko racjonalnym podejściem do biznesu. Jest szansą na rozwój i sukces.

Import tkanin z Chin - od czego zacząć?

Czy import tkanin z Chin jeszcze się opłaca?

Importowanie tekstyliów z Chin może być korzystnym pomysłem biznesowym. Jednakże, ważne jest zachowanie ostrożności przy wyborze chińskiego dostawcy oraz zabezpieczenie się odpowiednim kontraktem biznesowym. Przed złożeniem dużego zamówienia zaleca się sprowadzenie próbek tkanin w celu oceny ich jakości. Niezbędne jest także upewnienie się, czy finalne produkty będą odpowiadały jakości próbek. Dodatkowo, kontrola załadunku jest istotna, a do kalkulacji kosztów należy doliczyć stawki celne. Dzianiny i tkaniny z Chin często podlegają średniej stawce celnej w wysokości około 10%, jednak zaleca się regularne weryfikowanie stawek celnych w systemie ISZTAR.

Stawki VAT oraz opłaty celne na chińskie tkaniny

Aby ocenić opłacalność importu tkanin z Chin, konieczne jest poznanie nie tylko cen tkanin w Chinach, ale także stawek celnych obowiązujących na tego typu towary. Jak to zrobić? Istnieją dwa systemy, które umożliwiają sprawdzenie tych informacji: ISZTAR oraz TARIC. Pierwszy z nich to system klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, gromadzący dane dotyczące towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce, natomiast drugi jest prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej i obejmuje ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej dotyczące taryf celnych dla produktów przemysłowych i rolnych.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych pozycji z systemu ISZTAR wraz z kodami nomenklatury oraz stawkami celnych z Chin:

  • Tkaniny ażurowe (5007 20 41 90) – 7,2%
  • Tkaniny bawełniane, zawierające 85% masy lub więcej bawełny, o masie powierzchniowej nie większej niż 200 g/m2, o splocie diagonalnym 3-nitkowym lub 4-nitkowym, włącznie ze splotem diagonalnym krzyżowym, niebielone (5208 13 00 00) – 8%
  • Tkaniny bawełniane, zawierające 85% masy lub więcej bawełny, o masie powierzchniowej nie większej niż 200 g/m2, o splocie płóciennym, o masie powierzchniowej nie większej niż 100 g/m2, barwione (5208 31 00 00) – 8%
  • Tkaniny bawełniane, zawierające 85 % masy lub więcej bawełny, o masie powierzchniowej nie większej niż 200 g/m2, o splocie płóciennym, o masie powierzchniowej nie większej niż 100 g/m2, z przędz o różnych barwach (5208 41 00 00) – 8%
  • Tkaniny jedwabne lub z odpadów jedwabiu, barwione (5007 20 59 90) – 7,2%
  • Tkaniny lniane, zawierające 85% masy lub więcej lnu, niebielone (5309 11 10 00) – 8%
  • Tkaniny wykonane z przędzy o dużej wytrzymałości na rozciąganie, z nylonu lub pozostałych poliamidów lub poliestrów (5407 10 00 90) – 8%
  • Tkaniny z burety, wytworzone na krosnach ręcznych (5007 10 00 10) – 3%
  • Tkaniny z juty lub pozostałych włókien tekstylnych łykowych, o szerokości nieprzekraczającej 150 cm (5310 10 10 00) – 4%

Import materiałów z Chin – wymogi formalne

Oczywiście import z Chin to szereg wymogów formalnych dla podmiotów, które chcą sprowadzać tkaniny do Polski. Trzeba pamiętać, że dotyczy to zarówno sprzedającego (producenta), jak i kupującego. Spełnienie wszystkich regulacji i posiadanie niezbędnej dokumentacji leży po stronie importera. O jakich rozporządzeniach i dokumentach trzeba pamiętać?

Regulacja REACH

Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006, zwane Rozporządzeniem REACH, stanowi istotne prawo regulujące, między innymi, tkaniny, tekstylia oraz odzież. Jego celem jest minimalizacja negatywnego wpływu substancji chemicznych na środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi. Importerzy tekstyliów, które przewożą ponad tonę substancji chemicznych rocznie, zobowiązani są do zgłoszenia tych informacji do bazy danych REACH. Rozporządzenie REACH obejmuje wszystkie substancje chemiczne.

Konwencja CITES

Importerzy tkanin powinni również zapoznać się z Konwencją Waszyngtońską, znana jako CITES (Convention on International Trade in Endangered Species). Konwencja ta reguluje handel i transport ponad 35 tysięcy gatunków fauny i flory. Podlegają jej nie tylko same rośliny i zwierzęta, ale także produkty pochodne oraz artykuły zawierające części lub produkty pochodne zwierząt lub roślin. Świadectwo CITES może być konieczne w przypadku określonych wyrobów tekstylnych.

Oznakowanie OEKO-TEX

W przeciwieństwie do wspomnianych regulacji, standard OEKO-TEX nie jest obowiązkowy. Jest to oznaczenie dobrowolne, które stara się zdobyć wiele firm produkujących tkaniny, odzież, pościel i inne wyroby tekstylne. Ten znak informuje konsumentów o spełnieniu określonych standardów jakości i bezpieczeństwa produktów oraz podnosi prestiż firmy, wyróżniając ją na rynku. Zachęcamy zatem do zapoznania się z tym, jak uzyskać oznaczenie STANDARD 100 (OEKO-TEX) oraz dlaczego warto się o nie starać.

Z jakimi problemami borykają się importerzy tkanin z Chin?

Import towarów z Chin oczywiście zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nawet mimo sprawdzenia potencjalnego kontrahenta może zdarzyć się, że w importowanej partii tkanin pojawią się wady. Mogą to być bardzo różne wady i uszkodzenia. Najpopularniejsze są wady takie jak np. rozdrobnione resztki włókien. Mówi się o nich „ziarna bawełny” lub „sęki i neps”. Są to powszechne wady występujące najczęściej w fabrykach produkujących tkaniny z niskiej jakości surowej bawełny. O ile nie jest to celowe (tkaniny dekoracyjne mogą mieć taki wygląd celowo), uważa się to za wadę. Innym typem wady jest tzw. slub czyli zgrubienie. Odnosi się ono do grubej przędzy w środku materiału ze zwężającymi się końcami. Wynika głównie z problemów technicznych maszyn.

Wadą, która rzuca się w oczy jest kolorowa przędza odbiegająca barwą od reszty tkaniny. Przykładowo gdy zamawiamy białą tkaninę, na której pojawiają się kolorowe pojedyncze przędze, których nie powinno tam być. Innym wyraźnie widocznym błędem w tkaninie jest tzw. broken pick, czyli brak jednej lub większej ilości przędz wątkowych. Kolejny problem to tzw. broken end, czyli zepsuty koniec. W czasie procesu tkania może dojść do zerwania pojedynczej lub wielu przędz osnowy, w wyniku czego dojdzie do zerwania końca.

Jedną z najczęściej występujących wad wśród tkanin importowanych z Chin są tzw. upuszczone szwy (dropped stitches). Jeśli w dzianinie odległość między dwoma rzędami pętelek jest większa niż zwykle, mowa o ściegu przerywanym. Fragment linii, który łączy dwie pętle z boku, wydaje się być prosty, co tworzy otwory. Tkanina, która została rozerwana, może się rozpadać.

Innymi problemami z jakimi stosunkowo często muszą mierzyć się importerzy tkanin są między innymi błędy w druku, nieprawidłowe zabarwienie nadruku, plamy oleju i drukowanie w złym miejscu. Na szczęście błędy te stanowią zwykle promil w morzu wszystkich zamówień.

Import tkanin z Chin – samodzielnie czy z pomocą agenta?

Dla firm, które nie mają kompletnie żadnego doświadczenie w imporcie z Chin odpowiedź powinna być oczywista. Skorzystaj z doświadczenia firmy, która się w tym specjalizuje i zrobi to za Ciebie. Później zdecydujesz czy kolejne partie zamówisz samodzielnie czy również z pomocą agenta.

Jedną z takich firm, która kompleksowo wspiera przy usłudze importu z Chin jest 1688poland.com, która koncentruje się głównie na zamówieniach z portalu 1688.com. Istnieje kilka opcji współpracy z firmą. Opcja pierwsza to obsługa kompleksowa. Jeśli klienci wybiorą obsługę kompleksową, firma 1688poland.com zrobi wszystko za nich. Towar zostanie zakupiony od różnych dostawców z różnych regionów Chin, skonsolidowany w magazynie w chińskim mieście Guangzhou, a następnie wysłany do Polski jako jedno zamówienie. Firma wprowadzi go do obrotu oraz odsprzeda klientowi towar na polską fakturę VAT, dokładnie tak, jakby klient kupował go w polskiej hurtowni, ale w cenach dostępnych tylko dla bezpośrednich importerów. Wszystkie płatności klient dokonuje na konto polskiej spółki na podstawie faktur VAT.

Opcja druga – zakup oraz konsolidacja towaru z odprawą celną na firmę klienta. Przy wyborze tej opcji, firma 1688poland.com przygotuje dla klientów towar w magazynie w Guangzhou. Może również zająć się transportem do Polski lub klient może samodzielnie odebrać go z magazynu. Odprawa celna będzie na firmę klienta, a płatności dokonywane będą na konto spółki w Hong Kongu.

Opcja trzecia – weryfikacja dostawców z branży tekstyliów. Jeżeli klienci mają już własnych dostawców tkanin, firma 1688poland.com może ich dla nich zweryfikować pod kątem wymaganych certyfikatów, licencji biznesowych oraz opcjonalnie przeprowadzić wizytację.