boucle

Boucle – tkanina tekstylna prążkowana

Ostatnich kilka lat to wielki powrót tkaniny, która przez długi czas kryła się w cieniu zapomniana niemal przez wszystkich. Tkanina boucle – bo to o niej mowa – swój szczyt popularności świętowała w latach 80tych i 90tych minionego wieku. Dopiero rok 2020, który pod wieloma względami okazał się przełomowy, zwrócił się ponownie w kierunku potocznie zwanej bukli. I tak sukcesywnie, krok po kroku, tkanina ta na nowo buduje swoją pozycję, stając się tkaniną, którą trzeba znać.

Co to jest bouclé?

Na początek musimy wyjaśnić, czym w ogóle jest tkanina boucle, której nazwa brzmi dość obco. Jest to tkanina o charakterystycznej strukturze pokrytej nieregularnymi pętelkami i supełkami. Samo słowo bouclé po francusku oznacza właśnie pętelkę. W Polsce często można spotkać się nazwą tkanina bukle lub bukla. Obie wersje stanowią spolszczoną wersję oryginalnego określenia. I choć nie są to poprawne nazwy, to ze względu na ich dużą popularność, będziemy używać ich zamiennie.

Bouclé to tkanina tekstylna, której powierzchnia przypomina tkaniny o prążkowanym splocie. Splot prążkowany to rodzaj splotu, który wywodzi się ze splotu płóciennego (jeden z trzech podstawowych splotów tkanin). Charakterystyczną cechą splotu płóciennego – a tym samym również splotu prążkowanego – jest faktura tkaniny, której przód i tył są takie same. Zastosowanie splotu żebrowego daje w szczególności fakturę tkaniny, która jest użebrowana wzdłuż lub w poprzek.

Z czego powstaje tkanina bukla?

Kędzierzawa i pętelkowa struktura tkaniny boucle przywołuje skojarzenie z sierścią baranka. Dlatego też boucle bywa określana jako tkanina baranek. Jak się okazuje skojarzenie to ma ręce i nogi jeszcze z innego powodu, a mianowicie składu materiału. Tkanina boucle powstaje bowiem przede wszystkim z wełny, rzadziej z bawełny. Przez długie lata boucle była w pełni naturalną tkaniną, dopiero bum na włókna syntetyczne sprawił, że coraz częściej do jej produkcji używa się również sztucznych materiałów. Zatem tkanina boucle może być wytwarzana również z poliestru, akrylu lub nylonu. Popularne jest połączenie naturalnym i syntetycznych surowców, a więc duet wełny bądź bawełny z poliestrem.

Cechy tkaniny boucle

Najważniejszą cechą, która wyróżnia bukle od pozostałych tkanin, jest jej wygląd. Nietypowa pętelkowa struktura może nieco przypominać wełnę, ale trzeba przyznać, że jest to tkanina jedyna w swoim rodzaju. Te kędziorki czy loczki mogą mniejsze i większe, dając jednocześnie inny efekt wizualny. Zastosowanie pętelek sprawia, że boucle jest bardzo miękka, mięsista i przyjemna w dotyku. Zdarza się wprawdzie, że niektóre odmiany bukli mogą być lekko szorstkie i nawet trochę podgryzać, jednak ogólnie starannie wyprodukowana boucle nie gryzie, nie drapie i nie podrażnia skóry.

Tkanina boucle wykonana z wełny posiada również jej właściwości termoizolacyjne. Jest zatem ciepła, dlatego świetnie nadaje się do szycia ciepłych płaszczy i swetrów. To ciepło bijące od tkaniny sprawdza się także w tapicerstwie, kiedy to meble tapicerowane wełnianą buklą nadają przytulnego charakteru.

Materiał boucle sprawia wrażenie delikatnego, ale jest to jednocześnie mocna i wytrzymała tkanina, której nie są straszne żadne zadrapania, rozciągania czy zwykłe codzienne użytkowanie. Dobrze uszyta boucle jest również odporna na kocie i psie pazury, może zatem znaleźć się w domu ze zwierzętami.

Bukle jest też raczej mało wymagająca w czyszczeniu i pielęgnacji. Z pewnością należy uważać, by nie zalać tkaniny mocnymi cieczami, jednak w pozostałych przypadkach czyszczenie jest dość proste. Najlepiej przestrzegać zaleceń na metce ubrania z boucle lub rad od tapicera. Trzeba bowiem pamiętać, że tkanina boucle może powstawać z różnych surowców, a wówczas pranie i pielęgnacja będą się nieco różnić między sobą.

Jak narodziła się barankowa tkanina?

Tkanina boucle jest stosunkowo młodą tkaniną, a jej początki datuje się na lata 80te XX wieku. Za ojczyznę tkaniny zaś uznaje się Francję, czyli kolebkę mody. Za matkę chrzestną boucle uważa się samą Coco Chanel, czyli słynną projektantkę mody. To właśnie ona uwielbiała do swoich projektów używać barankowej tkaniny. Najbardziej znane są żakiety, garsonki i kostiumy boucle autorstwa Coco Chanel. Za wielką fankę tych żakietów uchodziła Jackie Kennedy. Ubranie z boucle miała na sobie w dniu zamachu na Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

W ubrania z tkaniny boucle chętnie stroiła się także jedna z ikon mody schyłku XX wieku, czyli księżna Diana. Mocną pozycję bukli w świecie mody podkreślała również redaktorka kultowego już magazynu o modzie Vogue – Anna Wintour. Wzorujące się na nich rzesze kobiet z dumą przyodziewały się w kostiumy, żakiety i płaszcze boucle. Jednak początek nowego wieku przyniósł zmiany i puchata tkanina barankowa odeszła nieco w zapomnienie. Dopiero w 2020 roku na okładce wspomnianego już Vogue pojawiła się słynna piosenkarka Taylor Swift ubrana w marynarkę boucle. Nie trudno zgadnąć, że od tego momentu zrodził się ponowny bum na tkaninę boucle. Zainteresowanie tą tkaniną wzrosło o około 70% i trwa do dziś.

Zastosowanie tkaniny boucle w modzie

Z racji swoich właściwości tkanina boucle najlepiej sprawdza się w nieco cieplejszych ubraniach na sezon jesienno-zimowy. Największy hit to bez wątpienia płaszcz boucle i niemal każda kobieta pragnie mieć go w swojej szafie. Płaszcz boucle bowiem łączy w sobie termoizolacyjne zalety wełny z niebanalnym i eleganckim wyglądem. Takie ciepłe i stylowe płaszcze z tkaniny boucle występują w wielu modnych kolorach, takich jak beżowy, musztardowy, butelkowa zieleń, pastelowy różowy, szary czy klasyczny czarny. W każdym z tych wydań płaszcz boucle prezentuje się fantastycznie i dodaje uroku osobie go noszącej.

Ale płaszcze boucle to nie jedyne warte uwagi ubrania. Kontynuując dzieło Coco Chanel projektanci chętnie tworzą przepiękne kostiumy i marynarki z tkaniny boucle. Gustowne i bardzo eleganckie bądź też nieco luźniejsze i bardziej swobodne żakiety boucle nadają się praktycznie na każdą okazję. Marynarka boucle to dobry wybór również dla mężczyzny. Bo kto powiedział, że ubrania z tkaniny boucle zarezerwowane są wyłącznie dla kobiet.

Tkanina boucle sprawdza się również przy dodatkach jak czapki, szaliki i rękawiczki. Są cieplutkie, niezwykle przyjemne w dotyku i miłe dla oka, dzięki czemu stanowią doskonałe uzupełnienie stylizacji na chłodniejsze dni.

Tkanina boucle w tapicerstwie – początki i zastosowanie

Materiał boucle sławę zyskał dzięki modowym kreacjom, ale ciekawe są także początki tkaniny w meblarstwie i tapicerstwie. Kamieniem milowym okazało się być zaprojektowane przez Eero Saarinena krzesło o nazwie Womb Chair, co w wolnym tłumaczeniu oznacza krzesło łono. Miało ono przywoływać poczucie wygody i bezpieczeństwa niczym łono matki dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Eero Saarinen miał stworzyć krzesło, które zakręcałoby się do środka i trzeba przyznać, że potraktował to bardzo dosłownie. Womb Chair bowiem nie tylko przyjęło specyficzny kształt o zakręconej bryle, ale także powstało z zakręconej tkaniny przypominającej baranie loczki. Wtedy właśnie zapoczątkowano modę na barankową tkaninę boucle w tapicerstwie i meblarstwie.

Jakie meble z tkaniny prążkowanej?

Tkanina boucle najlepiej sprawdza się przede wszystkim na meblach wypoczynkowych. Jej wytrzymałość, a jednocześnie delikatność i miękkość sprawiają, że kanapa boucle nie tylko pięknie wygląda, ale także świetnie spełnia swoją rolę przez długie lata. Tym bardziej, że do wyboru mamy tkaninę mniej lub bardziej zakręconą – z większymi bądź mniejszymi pętelkami i supełkami. Na kanapach na ogół nieco lepiej radzą sobie mniejsze pętelki bukli. Bardziej zakręconą i puszystą tkaninę z kolei wykorzystuje się do obicia krzeseł, foteli, puf i podnóżków.

Tkanina barankowa na poduszki i narzuty

Nie można też nie wspomnieć o dekoracyjnej roli bukli, a mianowicie o ślicznych i puchatych poduszkach, które można uszyć z barankowego materiału. Takie poduszki boucle błyskawicznie ocieplają klimat wnętrza, tworzą niezwykle przytulny nastrój, a do tego są niesamowicie miękkie i wygodne. Dzięki temu nie tylko stanowią bardzo ważny element wystroju pomieszczenia, ale także umożliwiają przyjemny wypoczynek.

Przydatne są również koce i narzuty z tkaniny boucle. Można nimi chronić meble przed zniszczeniem, a można też nonszalancko zarzucać takie narzuty na kanapę czy krzesło i tworzyć tym samym ciekawą aranżację.

Do jakiego stylu pasuje tkanina boucle?

Dobre parametry techniczne w połączeniu z oryginalnym, a jednocześnie stonowanym designem sprawiają, że tkanina boucle odnajdzie się praktycznie w każdym stylu. Zwłaszcza, że tkanina dostępna jest w wielu wariantach kolorystyczny, które pasują do różnych wnętrz. Najbardziej popularne jednak wciąż są jasne i klasyczne odcienie świetnie komponujące się niemal ze wszystkimi innymi barwami.

Najczęstszym stylem, który sięga po tkaninę boucle, jest z pewnością styl skandynawski. Ten nieco chłodny styl, a przez niektórych określany wręcz jako sterylny, lubuje się w minimalizmie oraz bieli i szarości w połączeniu z drewnem. Coraz chętniej jednak styl skandynawski szuka ocieplenia i wtedy najlepiej sprawdza się tkanina boucle. Tym bardziej, że bukla rewelacyjnie dogaduje się drewnem.

Po otulającą miękkość i puszystość tkaniny bukle sięga chętnie także styl hygge, który charakteryzuje się przede wszystkim wygodą, przytulność i bijącym z wnętrza ciepłem. W takim pomieszczeniu dodatki z tkaniny boucle potęgują efekt komfortu i rodzinnego klimatu.

Tkanina boucle dobrze prezentuje się również w eleganckim i szykownym stylu glamour, w szalonym i miłującym bliskość natury szalonym boho oraz stawiającym na sielskość stylu rustykalnym. Co ciekawe, tkanina boucle bardzo dobrze nadaje się też do pokoju dziecka. Tworzy tam bowiem marzycielski i przytulny klimat, którego każdego dziecko tak bardzo potrzebuje.

Jak czyścić tkaninę boucle?

Coraz częstsze zastosowanie tkaniny boucle zarówno w modzie, jak i branży meblowej rodzi pytanie, jak czyścić i pielęgnować tkaninę boucle, by cieszyła nasze oczy jak najdłużej. Sposób czyszczenia tkaniny w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału ona powstała. Nieco inaczej musimy podejść do tkaniny boucle z wełny, a inaczej do boucle z poliestru. Więcej staranności i delikatniejszego podejścia zdecydowanie wymaga bukla wełniana lub bawełniana. Na ogół należy ją płukać ręcznie lub w programie pralki przeznaczonym do delikatnych tkanin. Natomiast boucle z tkanin syntetycznych jest mniej restrykcyjna i bardziej odporna na pranie w pralce. Choć również zalecamy ostrożność. Najlepiej stosować się do zaleceń z metki lub instrukcji od producenta.

Wymienione wyżej metody prania tkaniny boucle dotyczą przede wszystkim tkanin przeznaczonych na ubrania. Sytuacja nieco się komplikuje w przypadku boucle na meblach, ponieważ wypranie ich w pralce często nie wchodzi w grę. Przy drobnych zanieczyszczeniach dobrze sprawdza się zwykła ściereczka lekko zwilżona wodą. Pamiętajmy tylko, by nie wcierać brudu w tkaninę, tylko bardzo delikatnie przykładać ściereczkę do materiału. Można również sięgnąć po specjalny preparat do czyszczenia tkaniny boucle. Zawsze też pozostaje opcja zlecenia czyszczenia profesjonalnej firmie zajmującej się praniem i pielęgnacją tapicerki.

Ważne, by regularnie odkurzać meble boucle i nie dopuścić, by kurz, piasek czy okruszki po jedzeniu wcierały się w supełki bukli i niszczyły tkaninę. Drobinek tych można pozbyć się przy pomocy miękkiej końcówki odkurzacza lub ssawki.

Zobacz też artykuł o: Gore-tex – wodoszczelna membrana

Czy tkaninę barankową można suszyć?

Zdecydowanie nie polecamy suszenia tkaniny boucle w suszarce. Jej barankowe loczki nie lubią tego i mogą trwale ucierpieć na takim suszeniu. Lepiej tkaninę suszyć rozłożoną bądź rozwieszoną na płasko, by uniknąć zniszczenia charakterystycznych supełków.

Czy tkaninę boucle można prasować?

Podobnie delikatnie należy się obchodzić z żelazkiem w przypadku tkanin boucle. Specyficzna struktura materiału sprawia, że tkanina raczej się nie gniecie i nie wymaga prasowania. Jeśli jednak jest to konieczne, to najlepiej prasować bez dociskania żelazka i używać do tego miękkiej podkładki – np. ręcznika frotte. Dobrze też prasować wyłącznie lewą stronę.

Czy tkanina boucle gryzie?

Wiele osób często zastanawia się też, czy tkanina boucle gryzie. Spieszymy z odpowiedzią, że tkanina boucle jest przyjemna i delikatna dla skóry, nie podrażnia jej i nie gryzie. Ale uwaga, bo tkanina tkaninie nie równa. W zależności od tego, z jakiego materiału powstała i z jakiej jakości surowca, niektóre odmiany bukli mogą lekko podgryzać wrażliwą skórę. Pamiętajmy też, że to gryzienie to bardzo subiektywne odczucie i choć na ogół tkanina boucle nie gryzie, to znajdą się osoby, dla których tkanina ta będzie zbyt szorstka. Z tego względu lepiej wybierać wówczas ubrania nieprzylegające bezpośrednio do skóry, jak żakiet, marynarka czy płaszcz boucle.

Czy tkanina boucle jest ciepła?

Przytulny wygląd tkaniny boucle zdecydowanie idzie w parze z właściwościami termoizolacyjnymi. Bukla zatem nie tylko wygląda na ciepłą tkaninę – również zachowuje ciepło. Dlatego tak dobrze sprawdza się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Największym hitem są stylowe płaszcze boucle, które dodają uroku i jednocześnie nie pozwalają marznąć w chłodne dni. Pamiętajmy tylko, że dużo cieplejsze będą ubrania z tkaniny boucle zawierającej w swoim składzie wełnę. To bowiem wełna odpowiada za przyjemne uczucie ciepła. Natomiast boucle z poliestru czy akrylu w minimalnym stopniu będzie zachowywała ciepło. Jeśli więc zależy nam na właściwościach termoizolacyjnych tkaniny, koniecznie wybierzmy bukle wełnianą.

Czy tkanina boucle to dobry materiał?

Podsumowując charakterystykę tkaniny boucle nie możemy pominąć odpowiedzi na pytanie, czy bukla jest dobrym materiałem. Zdecydowanie tkanina boucle jest wysokiej jakości materiałem, który dodaje szyku i niebanalnego stylu. Jednocześnie tkanina ta otula ciepłem i tworzy przytulny klimat we wnętrzu. Na ubraniach zaś bukla pozwala otoczyć się miękkim materiałem i cieszyć termoizolacyjnymi właściwościami. Ważne tylko, by przed zakupem zapoznać się z pochodzeniem tkaniny i zweryfikować jej skład, by uniknąć rozczarowania.