filc bilardowy

Filc bilardowy

Co to jest filc bilardowy?

Termin filc bilardowy opisuje materiał funkcjonalny. Jest to specjalnie sfilcowana włóknina o wysokiej jakości i właściwościach poślizgowych, którą można wykorzystać do pokrycia stołów bilardowych. Zazwyczaj zielony, ale materiał występuje również w innych kolorach. Terminu „filc bilardowy” używa się również jako określenie zbiorcze dla tkanin bilardowych, które nie są „prawdziwym” filcem, lecz tka się je na przykład z przędzy czesankowej.

pochodzenie filcu bilardowego

Filc bilardowy to tkanina znana już za czasów francuskiego króla Ludwika XI. Wiadomo, że już w połowie XV wieku używał specjalnego sukna do swojego stołu bilardowego. Początkowo nakrycia były wykonywane ręcznie, ale od końca XVIII wieku były one również wykonywane fabrycznie przez braci Simonis z Belgii. Firma istnieje do dziś i jest najstarszym na świecie producentem wysokiej jakości strojów bilardowych wszelkiego rodzaju. Proces produkcji jest bardzo złożony i wymaga wysokiego poziomu rzemiosła.


produkcja filcu bilardowego

Każda dyscyplina bilarda – czy to bilard, karom czy snooker – potrzebuje własnego materiału o wyjątkowych właściwościach. Chodzi między innymi o odporność na ścieranie i rozdarcie oraz szybkość i precyzję biegu. Należy również wziąć pod uwagę klimat w pomieszczeniu, podobnie jak ciągłą perfekcję przyczepności, ponieważ wszystkie kryteria mają ogromny wpływ na przebieg gry. W dzisiejszych czasach znajomość najnowszych technologii włókienniczych odgrywa również niezwykle ważną rolę w produkcji sukna bilardowego. Prawdziwy „oryginalny” filc bilardowy jest używany tylko do snookera, co jest uważane za szczególnie trudne. Użyty filc do snookera jest niezwykle kosztowny i bardziej skomplikowany w produkcji niż tkaniny tkane na basen lub karambol – co również znajduje odzwierciedlenie w cenie. Nie jest to też zwykły filc techniczny.


Właściwości filcu bilardowego

W zależności od tego z jakim rodzajem bilarda mamy do czynienia, potrzebne mogą być różne prędkości i poślizg sukna bilardowego. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w turniejach profesjonalnych i mistrzostwach międzynarodowych. Na takich imprezach wykorzystuje się wyłącznie wysokiej jakości produkty renomowanych producentów, o wieloletnim doświadczeniu. Im gęstsza i drobniejsza struktura tkana, tym szybciej i precyzyjniej toczą się piłki, a tym samym spełniają najwyższe wymagania graczy. Precyzyjne przetwarzanie i najsurowsze kontrole jakości są na porządku dziennym w tej branży.

Filc bilardowy jest tkaniną bardzo uniwersalną, dostępną w wielu kolorach. Dzięki temu można tworzyć naprawdę fantastyczne stoły sportowe, zarówno do bilarda, snookera, jak i innych gier. Filc ten można ciąć w dowolny sposób, w zależności od zapotrzebowania. Świetnie trzyma się w różnych środowiskach – znajdzie swoje zastosowanie nie tylko na stołach bilardowych, ale też na barach, w klubach, kasynach czy boxach hotelowych. Wysokiej jakości filc bilardowy zapewnia świetną zdolność rozciągania materiału i szybką piłkę, dzięki czemu graczowi lepiej się gra.


Zastosowanie

Wysokiej jakości sukno bilardowe – filcowane lub tkane – stosuje się na wszystkich turniejach i mistrzostwach. Z drugiej strony w przypadku potrzeb domowych lub domów młodzieżowych chodzi bardziej o rozsądny stosunek ceny do wydajności.